Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-04-12

Odzyskiwanie należności - skutki podatkowe

Egzekucja należności: Wydatki związane z odzyskiwaniem należności wierzyciel może w całości zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, z wyjątkiem sytuacji gdy spowodował wszczęcie i prowadzenie egzekucji niezgodnie z przepisami ustawy albo gdy koszty postępowania egzekucyjnego nie mogą być ściągnięte od zobowiązanego.
Podatnicy mogą ponosić koszty egzekucyjne wynikające zarówno z niewykonania zobowiązań o charakterze cywilnym, jak i niewykonania zobowiązań o charakterze administracyjnym.
Postępowanie egzekucyjne o charakterze cywilnoprawnym zostało unormowane w przepisach księgi II Kodeksu postępowania cywilnego. Podstawą egzekucji jest tytuł wykonawczy, czyli tytuł egzekucyjny (np. prawomocne orzeczenie sądu) zaopatrzony w klauzulę wykonalności.
Wniosek o wszczęcie egzekucji składa się stosownie do właściwości sądowi lub komornikowi. W sprawach, które mogą być wszczęte z urzędu, egzekucja może nastąpić na żądanie sądu pierwszej instancji skierowane do właściwego sądu lub komornika. Egzekucja może być również wszczęta na żądanie uprawnionego organu.
Regulacje dotyczące kosztów takiego postępowania zostały zawarte w ustawie z 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji. W świetle przepisów tej ustawy komornikowi należy się zwrot wydatków gotówkowych poniesionych w toku egzekucji tylko w zakresie określonym ustawą. Wydatkami tymi są m.in.: należności biegłych; koszty ogłoszeń w pismach; koszty transportu specjalistycznego; przejazdu poza miejscowość, która jest siedzibą komornika, przechowywania i ubezpieczania zajętych ruchomości; należności osób powołanych, na podstawie odrębnych przepisów, do udziału w czynnościach; koszty doręczenia środków pieniężnych przez pocztę lub przelewem bankowym. Powołana ustawa stanowi również, że za prowadzenie egzekucji i inne czynności wymienione w ustawie komornik pobiera opłaty egzekucyjne.
Z kolei postępowanie egzekucyjne o charakterze administracyjnoprawnym regulują przepisy ustawy z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. W świetle przepisów tej ustawy na koszty egzekucyjne składają się wydatki egzekucyjne (tj. koszty faktycznie poniesione przez organ egzekucyjny w związku z prowadzeniem egzekucji, np. na opłacenie przejazdu i delegacji poborcy lub egzekutora, prowadzenia zarządu zajętej nieruchomości, kosztu sporządzenia dokumentów, kosztu uzyskania informacji o majątku dłużnika, zastosowania przymusu bezpośredniego) oraz opłaty za dokonanie czynności egzekucyjnej (np. za pobranie pieniędzy na miejscu u zobowiązanego, za odebranie rzeczy ruchomej).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00