comment
Artykuł
Data publikacji: 2005-03-08
Zaprzestanie działalności gospodarczej a likwidacja spółki
Zaprzestanie działalności: Obowiązki firmy różnie się kształtują w zależności od tego, czy czasowo zaprzestała działalności, czy też podjęto decyzję o całkowitej jej likwidacji. Różnie wygląda także sytuacja wspólników spółek, którzy pragną wycofać swój majątek z likwidowanej firmy. Warto porównać obie te sytuacje, tj. czasowe zaprzestanie działalności oraz całkowitą likwidację, pod kątem ewentualnych korzyści i zagrożeń.
Na firmie, która czasowo zaprzestała prowadzenia działalności lub też podjęła decyzję o całkowitej likwidacji, ciążą ustawowo określone obowiązki.
Zaprzestanie działalności gospodarczej
Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie definiuje pojęcia „zaprzestanie działalności gospodarczej”. Wydaje się, że przez zaprzestanie działalności gospodarczej należy rozumieć stan, w którym spółka nie ponosi żadnych kosztów ani nie uzyskuje żadnych przychodów.
W praktyce jednak zaprzestanie działalności gospodarczej będzie polegało na niepodejmowaniu przez spółkę czynności będących przedmiotem jej działalności gospodarczej.
W tym przypadku istnieje możliwość znacznego ograniczenia obowiązków wynikających z konieczności składania deklaracji na zaliczki miesięczne.
Zgodnie z art. 25 ust. 5 pkt 1 updop podatnik, który złoży właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w formie pisemnej oświadczenie, że zaprzestał działalności, jest zwolniony z obowiązku składania deklaracji od dnia złożenia oświadczenia. W przypadku jednak zmiany stanu faktycznego uzasadniającego to zwolnienie podatnik jest obowiązany, bez wezwania, składać te deklaracje.
Pozostało 90% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
Szkolenie
Książka