Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-03-08

Kredyty i pożyczki nominowane albo indeksowane w walutach obcych

Różnice kursowe: Kredyty zaciągnięte w walucie obcej i kredyty denominowane w walucie obcej mają podobne znaczenie ekonomiczne. W obu przypadkach kredytobiorca może zyskać lub stracić. Jednak organy podatkowe przypisują tym instytucjom różne konsekwencje podatkowe. Istnieją kontrowersje co do podatkowego traktowania skutków przewalutowania. Można ich uniknąć stosując się do wskazówek zamieszczonych w niniejszym opracowaniu.
W praktyce gospodarczej przedsiębiorcy zaciągają kredyty lub pożyczki (dalej dla uproszczenia do określenia obu kategorii używane będzie pojęcie „kredyt”) w walutach obcych. Główną przyczyną wykorzystywania tego rodzaju instrumentów finansowych jest korzystne, niższe w porównaniu z kredytem złotówkowym oprocentowanie. Z kredytów walutowych korzystają także przedsiębiorcy ponoszący koszty w walutach obcych. Spółki posiadające zagranicznych udziałowców otrzymują dofinansowanie w postaci pożyczek nominowanych w walutach obcych.
Zaciągnięcie kredytu w walucie obcej wiąże się z ryzykiem kursowym. Na skutek wzrostu kursu waluty, w której zaciągnięto kredyt, przedsiębiorca poniesie stratę, ponieważ spłata będzie go kosztowała w złotówkach więcej aniżeli otrzymał. Z drugiej strony możliwe jest odniesienie korzyści na skutek osłabienia pozycji danej waluty. Co prawda kredytobiorca zwróci taką samą ilość waluty, ale będzie to go kosztowało mniej złotówek. Opisane ryzyko kursowe oraz możliwość odniesienia korzyści powoduje konsekwencje w zakresie podatku dochodowego.
Rodzaje kredytów w walutach obcych
W pierwszym przypadku kredytobiorca otrzymuje określoną w umowie sumę walut obcych i jest zobowiązany do zwrotu takiej właśnie sumy. W drugim przypadku kredytobiorca otrzymuje walutę polską o wartości odpowiadającej określonej w umowie sumie walut obcych, przeliczoną według wskazanego w tej umowie kursu. Kredytobiorca jest zobowiązany do zwrotu kredytu w walucie polskiej w wysokości odpowiadającej sumie walut obcych według kursu określonego w umowie. W obu przypadkach występuje ryzyko kursowe.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00