comment
Artykuł
Data publikacji: 2005-03-01
Reprezentacja i reklama w podatkach dochodowych - limitowanie i dokumentowanie wydatków
Związek przychodu z poniesionymi wydatkami: Poniesienie wydatków na reprezentację i reklamę nie może być łączone bezpośrednio z uzyskanym przychodem. Niejednokrotnie, mimo nakładów na reklamę poniesionych przez przedsiębiorcę w dobrej wierze i poprzedzonych badaniem rynku, towar z różnych przyczyn nie znajduje nabywców. Jeśli podatnik, oceniając związek wydatku z prowadzoną działalnością gospodarczą, zakładał, że dany koszt może się przyczynić do osiągnięcia przychodu, to fakt, że przychód nie został osiągnięty, nie może być powodem kwestionowania zasadności tego wydatku.
Analiza podatkowa wydatków marketingowych powinna być przeprowadzana dwuetapowo. Po pierwsze, podatnik dokonujący wydatków na cele reprezentacji lub reklamy powinien przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie, czy w ogóle może dany wydatek zaliczyć do swoich kosztów podatkowych. Innymi słowy, musi się zastanowić, czy dany koszt został przez niego poniesiony w celu osiągnięcia przychodu i czy nie mieści się w kategorii wydatków uznanych za „niekosztowe”. Zarówno bowiem ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, jak i ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych zawierają w tym zakresie istotne ograniczenie stanowiąc, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w ustawie.
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów.
Nie oznacza to jednak, że poniesienie danego wydatku musi przynieść skutek w postaci konkretnego przychodu. Okolicznością uniemożliwiającą zaliczenie danych wydatków do kosztów uzyskania przychodu nie może być fakt, że przychód nie został osiągnięty.
Pozostało 91% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka