Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-01-11

Moment poniesienia kosztów w ujęciu bilansowym i podatkowym

Różnice w wyniku bilansowym i podatkowym: Przepisy ustawy o rachunkowości oraz przepisy ustaw o podatku dochodowym często odmiennie określają moment zaliczenia wydatków do kosztów prowadzonej działalności. Powoduje to występowanie różnic między wynikiem bilansowym i podatkowym. Szczególnie istotne jest prawidłowe przyporządkowanie kosztów na przełomie lat obrotowych.
Ustawy o podatku dochodowym określają kategorie wydatków, które w ogóle nie mogą być zaliczane do kosztów przy ustalaniu podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym. Nie będą one przedmiotem niniejszego opracowania. Omówione zostaną natomiast wydatki, które poprzez odmienny moment zaliczenia do kosztów powodują przejściowe różnice pomiędzy wynikiem bilansowym i podatkowym.
Różnice przejściowe mogą być:
1) dodatnie, tj. takie, które spowodują powstanie kwot zwiększających podstawę opodatkowania w przyszłych okresach - wartość bilansowa składnika aktywów jest wyższa niż jego wartość podatkowa albo wartość bilansowa składnika zobowiązań jest niższa niż jego wartość podatkowa,
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00