comment
Artykuł
Data publikacji: 2005-01-11
Moment poniesienia kosztów w ujęciu bilansowym i podatkowym
Różnice w wyniku bilansowym i podatkowym: Przepisy ustawy o rachunkowości oraz przepisy ustaw o podatku dochodowym często odmiennie określają moment zaliczenia wydatków do kosztów prowadzonej działalności. Powoduje to występowanie różnic między wynikiem bilansowym i podatkowym. Szczególnie istotne jest prawidłowe przyporządkowanie kosztów na przełomie lat obrotowych.
Ustawy o podatku dochodowym określają kategorie wydatków, które w ogóle nie mogą być zaliczane do kosztów przy ustalaniu podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym. Nie będą one przedmiotem niniejszego opracowania. Omówione zostaną natomiast wydatki, które poprzez odmienny moment zaliczenia do kosztów powodują przejściowe różnice pomiędzy wynikiem bilansowym i podatkowym.
Różnice przejściowe mogą być:
1) dodatnie, tj. takie, które spowodują powstanie kwot zwiększających podstawę opodatkowania w przyszłych okresach - wartość bilansowa składnika aktywów jest wyższa niż jego wartość podatkowa albo wartość bilansowa składnika zobowiązań jest niższa niż jego wartość podatkowa,
Pozostało 89% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
Szkolenie
Książka