comment
Artykuł
Data publikacji: 2005-01-04
Wybrane zagadnienia dotyczące księgowania zdarzeń gospodarczych na przełomie roku
Zdarzenia na przełomie roku: Zdarzenia gospodarcze przebiegają często na przełomie dwóch lub więcej lat obrotowych. Przepisy ustawy o rachunkowości dają przedsiębiorcom wiele narzędzi do ujęcia ich w księgach i sprawozdaniu zgodnie z głównymi zasadami rachunkowości. Podstawowymi narzędziami w tym zakresie są rozliczenia międzyokresowe oraz określone w ustawie zasady wyceny aktywów i pasywów.
Sposób prezentowania zdarzeń gospodarczych w księgach rachunkowych determinują trzy nadrzędne zasady rachunkowości: memoriału, współmierności oraz ostrożności. Prawidłowe stosowanie tych zasad pozwala na rzetelne i jasne przedstawienie sytuacji majątkowej, finansowej oraz wyniku finansowego podmiotu gospodarczego. Przepisy ustawy o rachunkowości dają przedsiębiorcom wiele narzędzi dla realizacji tych zasad w przypadku zaistnienia zdarzeń gospodarczych na przełomie dwóch lub więcej lat obrotowych.
Rozliczenia międzyokresowe
Rozliczenia międzyokresowe przychodów
Do rozliczeń międzyokresowych przychodów, dokonywanych z zachowaniem zasady ostrożności, zalicza się w szczególności (art. 41 ustawy o rachunkowości):
• równowartość otrzymanych lub należnych od kontrahentów środków z tytułu świadczeń, których wykonanie nastąpi w następnych okresach sprawozdawczych (zaliczki),
• środki pieniężne otrzymane na sfinansowanie nabycia lub wytworzenia środków trwałych, w tym także środków trwałych w budowie oraz prac rozwojowych, jeżeli stosownie do innych ustaw nie zwiększają one kapitałów (funduszy) własnych,
• ujemną wartość firmy,
• przyjęte nieodpłatnie, w tym także w drodze darowizny, środki trwałe w budowie, środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne.
Pozostało 89% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie