Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-12-21

Opodatkowanie zysków z kapitału - źródła przychodów, koszty uzyskania, rozliczenie za 2004 r.

Dochody z kapitału: Przez dochody z kapitału należy rozumieć dochody osiągnięte w wyniku zainwestowania pieniędzy. Mogą one mieć postać dywidendy. Mogą to być też odsetki będące wynagrodzeniem za inwestycję w obligacje czy lokatę bankową. Dochodem z kapitału są też zyski osiągnięte w IKE i w programach emerytalnych, jeśli ich konsumpcja nastąpi przed przejściem na emeryturę. Stawka podatku od dochodów z kapitałów wynosi 19%.
Dochody z kapitału to po prostu dochody osiągnięte w wyniku zainwestowania pieniędzy. Otrzymują je osoby inwestujące w akcje albo udziały pod postacią dywidendy. Dochodem tego typu są odsetki będące wynagrodzeniem za inwestycję w obligacje czy lokatę bankową. Tak kwalifikowane są też zyski osiągnięte w IKE i w programach emerytalnych, jeśli ich konsumpcja nastąpi przed przejściem na emeryturę. Prawo podatkowe wprowadza trzy kategorie dochodów z kapitału osiąganych przez osoby zamieszkałe w Polsce. Wszystkie opodatkowane są stawką 19%. Ustawodawca zebrał dochody z kapitału w dwie grupy. Pierwsza podlega regulacjom art. 30a updof, druga - art. 30b updof. Różnice między opodatkowaniem poszczególnych dochodów z kapitału dotyczą możliwości uwzględnienia kosztów uzyskania przychodów, tego, czy podatek oblicza i płaci płatnik czy podatnik, obowiązku wykazania bądź nie dochodu w zeznaniu rocznym.
Podatek pobrany przez płatnika
W tej części opracowania przedstawimy Państwu zasady opodatkowania przychodów (dochodów) osób fizycznych z kapitału, które charakteryzują się następującymi cechami:
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00