Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-11-30

Czy zawsze trzeba odzyskiwać długi

Jak wiadomo, od przedsiębiorców wymaga się racjonalnego działania nakierowanego na osiąganie przychodów. Jest to niejednokrotnie związane z koniecznością odzyskiwania należności na drodze sądowej. Jak stwierdził w jednym z orzeczeń sąd ochrony konkurencji i konsumentów, racjonalny przedsiębiorca podejmuje aktywne zachowanie w celu wyegzekwowania swoich roszczeń, decydując się na ponoszenie związanych z tym kosztów (wyrok s.okik z 1 października 2003 r., XVII Ama 138/02). Nie zawsze jednak odzyskanie wierzytelności jest możliwe. Przepisy ustaw podatkowych zezwalają w zasadzie na zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wierzytelności zarachowanych jako przychody należne, których nieściągalność zostanie następnie udowodniona lub uprawdopodobniona. Jednak, jak pokazuje niezwykle bogate orzecznictwo, istnieje w tym zakresie wiele wątpliwości i problemów, mogących wywoływać spory z organami podatkowymi.

Czy egzekwowanie długów się opłaca
Pytanie, na które podatnik musi sobie odpowiedzieć podejmując decyzję o odzyskaniu długów, dotyczy kosztów i sensu ekonomicznego całej operacji.
Mogą mieć miejsce przypadki, kiedy niecelowe będzie nie tylko skierowanie wierzytelności na drogę postępowania egzekucyjnego, ale i niecelowe będzie wszczynanie postępowania sądowego po to, aby uzyskać tytuł wykonawczy. Związane bowiem z tymi czynnościami koszty będą tylko powiększały rozmiary wierzytelności. Taki stan będzie na przykład istniał w przypadku dłużnika bezrobotnej osoby fizycznej, która ponad wszelką wątpliwość nie posiada żadnego majątku.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00