comment
Artykuł
Data publikacji: 2004-10-05
Opłaty w kosztach uzyskania przychodu
Podatnicy w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej niejednokrotnie są obciążani różnego rodzaju dodatkowymi opłatami. Obowiązek ponoszenia części z nich (a niejednokrotnie również ich wysokość) wynika z przepisów odrębnych ustaw, inne zaś są uiszczane dobrowolnie. Bardzo istotna zatem dla prawidłowości rozliczeń podatkowych jest ich właściwa kwalifikacja, zwłaszcza w kontekście zaliczenia poniesionych z tego tytułu wydatków do kosztów uzyskania przychodu.
Opłata skarbowa
Opłata skarbowa oprócz publicznoprawnego, przymusowego oraz bezzwrotnego charakteru ma charakter ekwiwalentny. Jest ona uiszczana w związku z czynnościami wymienionymi w art. 1 ustawy o opłacie skarbowej.
Ustawa ta w art. 4 ust. 1 precyzuje, że obowiązek zapłaty opłaty skarbowej ciąży na osobach fizycznych, osobach prawnych i jednostkach organizacyjnych niemających osobowości prawnej, jeżeli wystawiają (sporządzają) dokumenty, składają podania i załączniki do podań albo jeżeli na ich wniosek dokonuje się czynności urzędowych lub wydaje zaświadczenia lub zezwolenia. Czy zatem podatnicy mają prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na uiszczenie należności z tytułu tej opłaty?
Ani art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ani też art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawierają wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów tego typu wydatku (w przeciwieństwie np. do podatku dochodowego, wyłączonego z kosztów mocą obu ww. ustaw).
Pozostało 88% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
Szkolenie
Książka