comment
Artykuł
Data publikacji: 2004-10-05
Odpisy aktualizujące wartość aktywów obrotowych
Majątek obrotowy: Odpisy aktualizujące wartość aktywów obrotowych zalicza się odpowiednio do pozostałych kosztów operacyjnych lub kosztów finansowych. W bilansie wartość poszczególnych składników aktywów obrotowych powinna być wykazana po pomniejszeniu o odpisy aktualizujące ich wartość.
Przy wycenie poszczególnych składników aktywów obrotowych należy między innymi uwzględnić zmniejszenie ich wartości użytkowej lub handlowej (art. 7 ustawy o rachunkowości).
Gdy istnieje duże prawdopodobieństwo, że kontrolowany przez jednostkę składnik aktywów nie przyniesie w przyszłości w znaczącej części lub w całości przewidywanych korzyści ekonomicznych, jednostka powinna - stosownie do przepisów art. 28 ust. 7 ustawy o rachunkowości - dokonać odpisu aktualizującego.
Przedstawione zasady należy zastosować przede wszystkim do wyceny składników aktywów obrotowych na dzień bilansowy, ale wskazane byłoby również, aby odpisów aktualizujących ich wartość jednostka dokonywała w ciągu roku obrotowego w okresach sprawozdawczych, w których powstały okoliczności je uzasadniające. Także w trakcie przeprowadzania rocznej inwentaryzacji składników aktywów obrotowych powinno się dokonać weryfikacji prawidłowości sald kont służących do ewidencji odpisów aktualizujących.
Należy pamiętać, że przed dokonaniem zapisów w księgach rachunkowych księgowy powinien zapewnić sobie dostęp do odpowiednich dokumentów zewnętrznych i wewnętrznych stanowiących podstawę ich dokonania.
Dokonując odpisów aktualizujących wartość aktywów obrotowych należy pamiętać, że zasady ich tworzenia, rozliczania oraz sposoby wyceny powinny być ujęte w zasadach (polityce) rachunkowości jednostki dostosowanych do jej indywidualnych potrzeb i warunków funkcjonowania.
Pozostało 88% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie