Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-09-21

Szczególne sposoby ustalania kosztów

Według ustaw o podatkach dochodowych (od osób fizycznych oraz od osób prawnych) przez umowę leasingu rozumie się umowę nazwaną, to znaczy uregulowaną w Kodeksie cywilnym, a także każdą inną umowę, na mocy której jedna ze stron, zwana dalej „finansującym”, oddaje do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków na warunkach określonych w ustawie drugiej stronie, zwanej dalej „korzystającym”, podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, a także grunty (art. 23a pkt 1 updof oraz art. 17a pkt 1 updop).

Z reguły koszt uzyskania danego przychodu odpowiada w pełnej wysokości wydatkom związanym z uzyskaniem tego przychodu. W stosunku jednak do niektórych przychodów koszty ich uzyskania określa się w sposób szczególny.
Sposób ustalania kosztów w umowach leasingowych
Oznacza to, że jako umowa leasingu - dla celów podatkowych - może zostać zakwalifikowana nie tylko umowa leasingu uregulowana w Kodeksie cywilnym, ale także każda umowa, która posiada cechy określone w ustawach podatkowych.
Jeśli przedmiotem umowy leasingu są środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, to aby umowa ta mogła zostać potraktowana jako umowa leasingu również na gruncie podatku dochodowego - musi spełniać ściśle określone wymogi.
W zależności od jej cech charakterystycznych można, korzystając z utrwalonego w praktyce nazewnictwa, wyróżnić dwa typy umowy leasingu (chociaż przepisy ustawy nie posługują się takimi określeniami):
1) leasing operacyjny,
2) leasing finansowy.
Leasing operacyjny - zasady opodatkowania
Jeżeli umowa leasingu spełnia następujące warunki:
1) została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz
2) suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych,
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00