Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2004-08-17

Zmiana roku podatkowego i obrotowego: Wybór okresu sprawozdawczego innego niż miesiąc oraz roku obrotowego i podatkowego różnego od roku kalendarzowego może przynieść korzyści jednostkom. Wynikają one przede wszystkim z możliwości dostosowania okresów sprawozdawczych do specyfiki działalności jednostki lub wymogów sprawozdawczości grup kapitałowych, a także możliwości odniesienia korzyści przy płaceniu zaliczek. Swoboda jednostki co do wyboru okresu sprawozdawczego, roku obrotowego i podatkowego jest jednak ograniczona przez przepisy prawa.

Czy warto zmieniać rok podatkowy i okres sprawozdawczy - problemy prawne i skutki finansowe

Księgi rachunkowe prowadzi się w podziale na poszczególne lata obrotowe. Uogólniając można stwierdzić, że rok obrotowy jest podstawowym okresem sprawozdawczym. Ustawa o rachunkowości pozwala na ustalenie przez jednostkę roku obrotowego innego niż rok kalendarzowy.
Ewidencja księgowa zdarzeń gospodarczych, zgodnie z ustawą o rachunkowości, powinna być dokonywana w podziale na poszczególne okresy sprawozdawcze, wchodzące w skład roku obrotowego. Zamknięcie okresu sprawozdawczego jest związane z koniecznością dokonania czynności określonych przez ustawę o rachunkowości. Począwszy od 1 stycznia 2001 r. jednostki zobowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych mają prawo wyboru długości okresu sprawozdawczego.
Wybór okresu sprawozdawczego innego niż tradycyjnie przyjęty miesiąc oraz roku obrotowego różnego od roku kalendarzowego może przynieść jednostce korzyści. Wynikają one przede wszystkim z możliwości dostosowania okresów sprawozdawczych do specyfiki działalności jednostki lub wymogów sprawozdawczości grup kapitałowych. Swoboda jednostki co do wyboru okresu sprawozdawczego oraz roku obrotowego jest ograniczona przez przepisy prawa podatkowego.
Wpływ regulacji podatkowych na rozwiązania rachunkowe
Podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, a także do uwzględnienia w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacji niezbędnych do obliczenia wysokości podatkowych odpisów amortyzacyjnych (art. 9 ust. 1 updop). Podobny obowiązek został nałożony na osoby fizyczne zobowiązane do prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych (art. 24 ust. 1 updof).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00