Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2004-07-13

Świadczenia przedemerytalne i wsparcie dla zatrudniających osoby bezrobotne

Zmiany na rynku pracy: Ostatnie zmiany na rynku pracy mają wpłynąć na większą aktywizację osób bezrobotnych. Od 1 sierpnia br. świadczenia przedemerytalne będą trudniej dostępne. Poszukujący pracy mogą oczekiwać od urzędów pracy większej pomocy w znalezieniu nowego zatrudnienia. Pracodawcy mogą wystąpić o refundację wyposażenia stanowiska pracy dla bezrobotnego i o zwrot kosztów szkolenia pracowników.
Obowiązująca przez 10 lat ustawa z 14 gru- dnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu została zastąpiona przez dwa nowe akty prawne. Całość problematyki związanej z nabywaniem, utratą, zasadami wypłaty i finansowania świadczeń przedemerytalnych reguluje ustawa z 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych, natomiast zagadnienia łagodzenia skutków bezrobocia, aktywizacji zawodowej bezrobotnych i związanych z tym możliwości uzyskania przez firmy zatrudniające bezrobotnych różnego rodzaju wsparcia finansowego normuje ustawa z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Świadczenia przedemerytalne po zmianach
Ustawa o świadczeniach przedemerytalnych weszła w życie 1 czerwca br. Jednak większość przepisów tej ustawy będzie obowiązywać od 1 sierpnia br., z tym też dniem w rzeczywistości zmienią się zasadniczo zasady zarówno nabywania, jak i wypłaty tych świadczeń. Prawa nabyte na podstawie dotychczas obowiązujących przepisów (ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu) będą realizowane nadal w dotychczasowej wysokości do upływu czasu, na jaki zostały przyznane. Również do spraw rozpoczętych w okresie obowiązywania dotychczasowego stanu prawnego stosujemy przepisy starej ustawy.
Od 1 sierpnia br. o świadczenie przedemerytalne ubiegać się może osoba, która spełnia którąś z następujących przesłanek:
• do dnia rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego z powodu likwidacji lub niewypłacalności (w rozumieniu ustawy z 23 grudnia 1993 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy) pracodawcy, u którego była zatrudniona (pozostawała w stosunku służbowym) minimum przez 6 miesięcy, ukończyła co najmniej 56 lat (kobieta) lub 61 lat (mężczyzna), a ponadto posiada okres uprawniający do emerytury w wymiarze co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn;
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00