comment
Artykuł
Data publikacji: 2004-06-22
Sąd Najwyższy o urlopach i dniach wolnych od pracy
Problemy związane z udzielaniem urlopów i innych dni wolnych od pracy znajdują swoje odbicie w bogatym orzecznictwie sądowym. Część z tych spraw, ze względu na precedensowość, miała swój finał w Sądzie Najwyższym. Dzięki temu zagadnienia, które z uwagi na nieprecyzyjność przepisów budziłyby wątpliwości, mogą być rozstrzygane na poziomie przedsiębiorstwa zgodnie z linią orzeczniczą, bez obawy o łamanie praw pracowniczych.
Święto w sobotę
Mimo że od podjęcia poniższej uchwały minęło już blisko trzy lata, w niektórych firmach sprawa nadal budzi, choć nie powinna, wątpliwości.
A rzecz dotyczy ważkiej kwestii: czy pracownikom należy się dzień wolny od pracy, gdy święto, które zasadniczo jest dniem wolnym od pracy, przypada w sobotę. Wątpliwości rozstrzygnęła uchwała SN, która stanowiła odpowiedź na następujące pytania:
1. Czy mechanizm bilansowania („rozliczania”) przewidziany w art. 129 § 1 k.p. dotyczy wyłącznie średniotygodniowego wymiaru czasu pracy, czy też ma on również zastosowanie do obliczania liczby dni pracy w tygodniu?
2. Czy wystąpienie w innym niż niedziela dniu tygodnia święta będącego z mocy art. 138 § 1 k.p. dniem wolnym od pracy powoduje zmniejszenie liczby dni - a tym samym godzin - pracy w tygodniu (okresie rozliczeniowym), czy też czas pracy pracowników w takim tygodniu wyznacza jedynie zawarty w art. 129 § 1 k.p. wymóg zachowania pięciodniowego tygodnia pracy?
3. Czy w przypadku pracowników zatrudnionych w czterobrygadowej organizacji pracy wystąpienie w dniu określonym w harmonogramie czasu pracy jako dzień pracy święta będącego z mocy art. 138 § 1 k.p. dniem wolnym od pracy powoduje konieczność obniżenia wymiaru czasu pracy tych pracowników?
Pozostało 88% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Książka