Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-03-09

Przychody i koszty ze wspólnego przedsięwzięcia

Nie zawsze samodzielna działalność gospodarcza przynosi spodziewane efekty. Często wtedy dochodzi do łączenia sił i środków, które nie zawsze muszą przybierać formy spółki. Jednak szukanie źródeł finansowania działalności (kapitału) wydaje się łatwiejsze, gdy czyni to spółka, np. w formie emisji akcji. Ale pozyskanie kapitału również wiąże się z określonymi kosztami.

W stosunkach gospodarczych bardzo częstym rozwiązaniem jest zawieranie umów zbliżonych swoim charakterem do umowy kooperacji. Są to umowy o wspólne przedsięwzięcie (umowy stałej współpracy albo umowy konsorcyjne).
Umowa kooperacji zawierana jest w sytuacji, gdy wymagany jest duży kapitał oraz inne niezbędne do wspólnego działania elementy, takie jak np. stosowne zezwolenia, które posiada któraś ze stron umowy, surowce, maszyny, wyspecjalizowana kadra itp. Umowa typu konsorcyjnego jest odmianą umowy kooperacji i zawierana jest zwykle do prowadzenia wspólnych przedsięwzięć o charakterze gospodarczym, w szczególności w zakresie produkcji. Oznacza ona kumulację sił i środków majątkowych dwóch lub więcej podmiotów gospodarczych w celu podjęcia wspólnego działania. Ich charakter jest jednak na tyle inny od umów zawieranych w obrocie gospodarczym, że można powiedzieć, iż umowa konsorcjum tworzy nowy podmiot prawny. To zaś oznacza powstanie nowego podatnika m.in. podatku od towarów i usług; gdyby uznać, że powstały podmiot jest jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej (ale nie spółką cywilną, jawną, partnerską, komandytową, komandytowo-akcyjną) - staje się on także podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, jeśli zaś uznać ten podmiot za spółkę cywilną, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wspólnicy stosownie do wielkości swoich udziałów w spółce.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00