comment
Artykuł
Data publikacji: 2004-01-13
Podatki dochodowe - kiedy wydatek, kiedy koszt
Koniec roku kalendarzowego i zamknięcie roku obrachunkowego z reguły nie kończą działalności firm. Jednostki nadal ponoszą koszty związane z uzyskaniem przychodu. Problemy dotyczące kosztów na przełomie roku należy rozpatrywać, zarówno z punktu widzenia prawa podatkowego, jak i bilansowego.
Regułą jest, że koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą. Są jednak sytuacje, gdy koszt poniesiony w danym roku podatkowym nie powoduje powstania przychodu, dla którego osiągnięcia został poniesiony, w tym samym roku podatkowym. Tego rodzaju koszty są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym został osiągnięty przychód związany z tym kosztem, a nie w roku podatkowym, w którym koszt został poniesiony. Wyrazem realizacji tej samej zasady jest potrącanie w danym roku podatkowym określonych co do rodzaju i kwoty kosztów uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym ostatnim przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.
Zasada: Nie ma kosztu bez przychodu
Jak podkreślił NSA w wyroku z 11 lutego 1999 r. (sygn. akt. SA/Sz 670/98; „Rachunkowość” 1999/2/32), aby było możliwe odliczenie kosztów, w pierwszej kolejności musi wystąpić przychód, dla którego uzyskania koszty te zostały poniesione. (...) Praktyczne przełożenie przepisu art. 15 ust. 4 powołanej ustawy jest takie, że tylko w tym roku podatkowym, w którym podatnik uzyskał przychód, jest możliwe odliczenie od tego przychodu kosztów jego uzyskania, przy czym są to koszty:
- poniesione w roku podatkowym, w którym uzyskał przychód,
- poniesione w latach poprzednich, gdy przychodu jeszcze nie miał i nie mógł dokonać odliczenia,
- koszty jeszcze nie poniesione, ale zarachowane, z wyjątkiem gdy zarachowanie nie było możliwe, wówczas odliczenie następuje w roku, w którym zostały poniesione, a więc później, w następnym roku (latach).
Pozostało 91% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
Szkolenie
Książka