Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-09-27

Jak realizować prawa podatnika zapisane w Ordynacji podatkowej - przykłady pism

Artykuł 14a Ordynacji podatkowej pozwala uzyskać od organu podatkowego informację o prawidłowej interpretacji przepisów, które np. podatnik zamierza zastosować.

Zapytanie o zakres stosowania przepisów podatkowych (wzór 1)
Co zawiera informacja? - Organ podatkowy ocenia interpretację prawa dokonaną przez pytającego podatnika, inkasenta, płatnika wraz z przytoczeniem przepisów prawa nie tylko podatkowych (np. Kodeksu spółek handlowych, Kodeksu cywilnego) oraz opisem ich prawidłowego stosowania w opisanej przez pytającego sprawie.
Co zyskuje pytający? - Zastosowanie się do błędnej informacji udzielonej przez organ podatkowy nie może szkodzić np. podatnikowi. Musi on co prawda zapłacić zaległy podatek, ale nie obciążą go sankcje karne skarbowe oraz odsetki od zaległości, a w podatku VAT - tzw. dodatkowe zobowiązanie. Zastosowanie się przez podatnika do błędnej interpretacji prawa dokonanej przez organy podatkowe może być przesłanką umorzenia zaległości podatkowych.
Kto może złożyć zapytanie? - Podatnik, płatnik, inkasent.
Informacji udzielają - naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego, wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa. Jeżeli zapytanie otrzyma niewłaściwy organ, nie oznacza to jego odrzucenia - organ podatkowy jest zobowiązany z urzędu przekazać je organowi właściwemu. Po udzieleniu informacji, np. podatnikowi, jej kopia jest przez naczelnika urzędu skarbowego (naczelnika urzędu celnego) przekazywana właściwemu dyrektorowi izby skarbowej (dyrektorowi izby celnej), który raz jeszcze ocenia informację - jej skutkiem może być zmiana dokonanej już wykładni prawa.
Uwaga! W obecnym stanie prawnym adresatem podań i innych pism podatnika nie jest urząd skarbowy, lecz naczelnik urzędu skarbowego.
Warunki, które trzeba spełnić, by móc skorzystać z art. 14a Ordynacji podatkowej:
• pisemne pytanie musi dotyczyć indywidualnej sprawy podatnika, płatnika, inkasenta (taką sprawą nie jest np. pytanie dotyczące zasad opodatkowania osoby prawnej składane przez osobę fizyczną),
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00