comment
Porada
Data publikacji: 2003-07-19
Prokura w kosztach
Jestem wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wszyscy wspólnicy (3 osoby) są jednocześnie członkami zarządu. Z uwagi na zwiększenie liczby kontaktów z kontrahentami postanowiliśmy zatrudnić prokurenta. Czy wynagrodzenie wypłacane prokurentowi będziemy mogli zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?
Koszty uzyskania przychodów: Powołanie prokurenta powinno być uzasadnione sytuacją spółki, a w szczególności trudnościami pełnienia przez członków zarządu funkcji reprezentacyjnych. Wydatki z tytułu wynagrodzenia prokurenta, jako poniesione w związku z prowadzoną działalnością i w celu uzyskania przychodu, mogą zostać zaliczone do kosztów podatkowych spółki.
Prokura jest specjalnym rodzajem pełnomocnictwa udzielanym w obecnym stanie prawnym przez spółkę handlową (a więc zarówno kapitałową, jak i osobową). Znajduje zastosowanie w sytuacji, gdy przedstawiciele ustawowi spółki (w spółce z o.o. członkowie zarządu) nie są w stanie sprostać obowiązkom jej reprezentowania. Jest to pełnomocnictwo o jednakowym, określonym przez przepisy prawa zakresie uprawnień pełnomocnika zwanego prokurentem. Prokura stanowi odrębny rodzaj pełnomocnictwa w stosunku do regulacji ogólnej z Kodeksu cywilnego. Upoważnia ona prokurenta do wszystkich czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem danego przedsiębiorstwa. Prokurę można odwołać w każdej chwili.
Pozostało 86% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu