comment
Porada
Data publikacji: 2002-12-14
ORDYNACJA PODATKOWA
Zasady udzielania odpowiedzi na indywidualne pytania podatników
Podobno wraz z nowelizacją Ordynacji podatkowej ulegną zmianie zasady udzielania przez urzędy skarbowe odpowiedzi na indywidualne zapytania podatników. Na czym będą one polegały?
Rzeczywiście, po 1 stycznia 2003 r. zmienią się niektóre zasady rozstrzygania przez organy podatkowe indywidualnych zapytań podatników.
Aby wystąpić z zapytaniem do organu podatkowego, trzeba będzie, podobnie jak do tej pory, nadać naszemu pismu pewną formalną treść, tj. zaprezentować w sposób wyczerpujący stan faktyczny, którego zapytanie dotyczy, a także własne stanowisko w sprawie. Niedopełnienie tych wymogów da organowi podatkowemu prawo do wezwania nas do uzupełnienia braków formalnych z zagrożeniem, że niedopełnienie tej powinności spowoduje pozostawienie naszego zapytania bez rozpoznania (art. 14c § 1 w związku z art. 169 § 1 Ordynacji podatkowej).
Przy okazji nowelizacji skonkretyzowano też, w jaki sposób ma wyglądać interpretacja dokonywana przez organ podatkowy na wniosek podatnika. Prawdopodobnie wpłynęły na to skargi podatników, którzy niejednokrotnie w odpowiedzi na swoje zapytanie do urzędu skarbowego otrzymywali lakoniczne pisma, zawierające jedynie wskazanie przepisów, według których należy w danej sprawie postępować. Obecnie zobowiązano organy podatkowe do zawarcia w odpowiedzi oceny prawnej stanowiska podatnika (art. 14a § 3).
Dlatego od 1 stycznia 2003 r. organy podatkowe mają obowiązek precyzyjnego wyjaśnienia swojego stanowiska, a nie ograniczania go do podania podstawy prawnej przyjętego rozstrzygnięcia.
Aby zapewnić jednolitość interpretowania przepisów, zastosowano też system kontroli urzędów skarbowych przez właściwe izby skarbowe. Otóż niezwłocznie po sformułowaniu odpowiedzi na indywidualne zapytanie prawne urząd skarbowy ma obowiązek przesłać jeden egzemplarz do właściwej izby skarbowej, w celu sprawdzenia jego prawidłowości. Obowiązek „niezwłocznego” zapoznania izby skarbowej z przyjętym stanowiskiem ma na celu zminimalizowanie negatywnych skutków zastosowania się przez podatnika do ewentualnej błędnej interpretacji przyjętej przez urząd skarbowy. Izba skarbowa ma natomiast obowiązek zmienić udzieloną podatnikowi informację, jeżeli stwierdzi, że jest ona nieprawidłowa.
Pozostało 91% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right