Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2002-05-04

Odpisy aktualizujące należności

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o rachunkowości należności na dzień bilansowy są wyceniane w kwocie wymaganej zapłaty, z zachowaniem zasady ostrożności. Istotną nowością, w porównaniu z przepisami ustawy o rachunkowości w brzmieniu przed 1 stycznia 2002 r., jest wyraźne zaakcentowanie konieczności uwzględnienia kryterium ostrożności przy wycenie tych aktywów. Pojawia się zatem pytanie: Jak w praktyce należy uwzględnić zasadę ostrożności w przypadku należności?
Podstawowym przepisem odnoszącym się do tej kwestii jest art. 35b ustawy o rachunkowości. Zgodnie z nim wartość należności weryfikuje odpis aktualizujący, a nie jak poprzednio - rezerwa na należności. Dokonanie aktualizacji poprzedza ocena stopnia prawdopodobieństwa zapłaty należności. Ocena taka musi być obligatoryjnie przeprowadzona w stosunku do:
1) należności od dłużników postawionych w stan likwidacji lub w stan upadłości - do wysokości należności nie objętej gwarancją lub innym zabezpieczeniem należności, zgłoszonej likwidatorowi lub sędziemu komisarzowi w postępowaniu upadłościowym,
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00