comment
Artykuł
Data publikacji: 2002-04-13
Instrumenty finansowe - definicje i charakterystyka (cz. II)
Rozporządzenie Ministra Finansów dotyczące instrumentów finansowych wprowadza wiele nowych definicji. Osoby zajmujące się na co dzień rachunkowością będą zmuszone do dogłębnego poznania całej problematyki instrumentów finansowych, do czego wstępem powinno być precyzyjne przyswojenie definicji. Metody wyceny oraz zakres ujawniania i sposób prezentacji instrumentów finansowych będzie przedmiotem odrębnego opracowania w ramach komentarza do wspomnianego na wstępie rozporządzenia, które ukaże się w jednym z najbliższych wydań „Serwisu FK”.
Mając na uwadze nie tylko aspekty prawne, ale i ekonomiczne, instrumenty pochodne można podzielić na instrumenty o symetrycznym i niesymetrycznym ryzyku.
Instrument o symetrycznym ryzyku to taki, w którym obie strony transakcji narażone są w takim samym stopniu na działanie ryzyka. Instrumentami finansowymi o symetrycznym ryzyku są kontrakty terminowe typu forward i futures.
Instrument o niesymetrycznym ryzyku to taki, w którym jedna ze stron, inwestor zajmujący „pozycję krótką”, ponosi większe ryzyko. Zajęcie „pozycji krótkiej” w danym kontrakcie oznacza jego zbycie, natomiast zajęcie „pozycji długiej” polega na nabyciu kontraktu. Do tej grupy zaliczamy opcje i warranty.
Charakterystyka kontraktów terminowych
Kontraktem terminowym określana jest umowa, w której strony zobowiązują się do dokonania świadczeń o określonym charakterze:
• w określonym momencie w przyszłości,
• po ściśle określonej cenie w przypadku fizycznej dostawy instrumentów bazowych,
przy czym wartość tych świadczeń jest nieznana.
Pozostało 90% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right