comment
Artykuł
Data publikacji: 2018-07-03
Akcyza - zmiany przepisów podatkowych i ujęcie księgowe (cz. 2)
Prezentujemy dalsze zmiany w przepisach podatkowych odnoszących się do podatku akcyzowego oraz przykłady ewidencji zdarzeń, w których występuje obowiązek zapłaty tego podatku.
Kolejnymi zmianami, które należy omówić, są zmiany wprowadzone rozporządzeniem Ministra Finansów z 26 października 2001 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie podatku akcyzowego, wynikające z nowelizacji ustawy z 8 stycznia 1993 r. w sprawie podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego dokonanej wejściem w życie ustawy z 18 września 2001 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.
Mimo że wprowadzone w życie zmiany odnoszące się do podatku akcyzowego nie mają większego wpływu na sposób ewidencjonowania tego podatku, jednak wydaje się celowe przedstawienie również tej kwestii, tym bardziej że rodzi ona w praktyce wiele problemów.
Zmiany w przepisach podatkowych
Jak wspomniano, wskazane powyżej zmiany w ustawie o VAT oraz o podatku akcyzowym spowodowały konieczność wprowadzenia zmian w rozporządzeniu Ministra Finansów z 22 grudnia 2000 r. w sprawie podatku akcyzowego. Polegają one głównie na przeniesieniu poszczególnych kategorii podatników podatku akcyzowego z przepisów rozporządzenia do ustawy oraz na szczegółowym określeniu podatników zwolnionych z podatku akcyzowego, w celu uniknięcia wielokrotnego opodatkowania podmiotów gospodarczych.
Pozostało 88% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie