Artykuł
Dotacje i pożyczki na cele związane z ochroną środowiska
Dotacje i pożyczki na cele związane z ochroną środowiska
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (zwany dalej Funduszem Narodowym) oraz wojewódzkie, powiatowe i gminne fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej (zwane dalej odpowiednio funduszami wojewódzkimi, powiatowymi lub gminnymi) zostały utworzone w celu finansowania działań nakierowanych na ochronę środowiska naturalnego. Poznanie procedur związanych z udzielanymi przez te fundusze dotacjami i pożyczkami może w znacznym stopniu wspomóc lub w ogóle umożliwić realizację projektów związanych z ochroną środowiska. Z kolei uświadomienie sobie podatkowych i księgowych skutków otrzymania wymienionych dotacji lub pożyczek pomoże podjąć właściwą decyzję co do wyboru odpowiedniej formy finansowania.
Normatywne umocowanie funduszy, o których mowa, można znaleźć w ustawie Prawo ochrony środowiska, która zaczęła obowiązywać 1 października 2001 r. Nie jest to oczywiście początek istnienia tych funduszy. Fundusz Ochrony Środowiska został bowiem powołany przez ustawę o ochronie i kształtowaniu środowiska. Kształt, nazwa oraz działanie funduszu ulegały zmianie wraz z przemianami ustrojowymi. Wprowadzenie nowych szczebli samorządu terytorialnego doprowadziło do powstania funduszy wojewódzkich, powiatowych oraz gminnych. W skali całego kraju działa Fundusz Narodowy. Ustawa wprowadzająca ustawę Prawo ochrony środowiska zawiera odpowiednie przepisy przejściowe zapewniające kontynuację działalności funduszy.
Dochodami funduszy są wpływy z tytułu opłat administracyjnych i kar pieniężnych pobieranych na podstawie właściwych ustaw. Rodzaje opłat i kar nie są przedmiotem niniejszego artykułu, ale podmioty ubiegające się o dotacje lub pożyczki z funduszy powinny mieć na uwadze, że ich przyznanie jest często uzależnione od terminowego uiszczania należności będących dochodami funduszy.
Cele działania funduszy
Cele działania funduszy określone są przez ustawę Prawo ochrony środowiska. W naturalny sposób cele uzależnione są od szczebla podziału administracyjnego, z którym dany fundusz jest związany. Cele ogólnokrajowe realizowane są przez Fundusz Narodowy. Generalnie fundusz wyższego szczebla powinien udzielać pomocy funduszom znajdującym się na niższym szczeblu podziału administracyjnego. Dlatego też ubiegając się o dofinansowanie swoich działań proekologicznych należy przede wszystkim określić, czy mają one charakter lokalny, czy może szerszy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right