Artykuł
Bilans według MSR
Bilans według MSR
Korzyści wynikające z harmonizacji zasad rachunkowości w skali światowej są niewątpliwe. Uwzględnienie standardowych rozwiązań w krajowych normach rachunkowości może się znakomicie przyczynić do polepszenia jakości sprawozdań finansowych i do wzrostu ich porównywalności.
Praktycznie wszystkie Międzynarodowe Standardy Rachunkowości odnoszą się do sprawozdań finansowych, chociaż związek z tym zagadnieniem niektórych z nich wydaje się silniejszy. Jedne (jak na przykład standard odnoszący się do kontraktów długoterminowych) wprawdzie wprost dotyczą problemów innych niż sprawozdania finansowe, ale pośrednio wyznaczają ramy wyceny bilansowej. Inne wiążą się z problemem sprawozdań finansowych w sposób bezpośredni, jak np. Międzynarodowy Standard Rachunkowości nr 1, który dotyczy prezentacji zastosowanych zasad rachunkowości.
Nadrzędne zasady rachunkowości
W MSR 1 wyraźnie podkreśla się, że sprawozdania finansowe powinny rzetelnie obrazować sytuację finansową jednostki, jej wyniki i przepływy środków pieniężnych. Powinno ono być sporządzane przy zachowaniu pewnych fundamentalnych zasad, nadrzędnych w rachunkowości. Komitet Międzynarodowych Standardów rachunkowości za takie zasady uznaje: konkretne prawidła, metody, konwencje, reguły i praktyki przyjęte przez jednostkę w celu sporządzania i prezentacji sprawozdań finansowych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right