Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-08-25

Przychody z nieujawnionych źródeł

Przychody z nieujawnionych źródeł

W wyniku rozwoju gospodarki rynkowej w Polsce firmy, a nawet osoby fizyczne operują dużymi sumami pieniędzy. Coraz częściej w wyniku kontroli przeprowadzonych np. przez organy skarbowe okazuje się, że suma wydatków bardzo wyraźnie przekracza osiągnięte przychody albo że zgłaszane w zeznaniach podatkowych sumy, będące przychodami tych firm i osób, pochodzą z nieujawnionych źródeł.

Opodatkowanie przychodów z nieujawnionych źródeł zostało uregulowane w art. 20 ust. 1 i 3 oraz w art. 30 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten wyodrębnia następujące przychody:

n

pochodzące ze źródeł nieujawnionych – gdy podatnik pomimo ustawowych obowiązków nie informuje urzędu skarbowego o istnieniu określonego źródła przychodów,

n

nie znajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach – gdy podatnik informuje o źródłach swoich przychodów, jednak jego styl życia nie znajduje odzwierciedlenia w danych zawartych w deklaracjach podatkowych, chyba że podatnik nie miał obowiązku informowania urzędu o osiągniętych przychodach (zwolnionych od podatku).

Każdorazowo należy dokonać oceny opierając się na tzw. znamionach zewnętrznych, tj. na poniesionych wydatkach oraz wartości zgromadzonego mienia. Analiza poniesionych wydatków prowadzi do kilku wniosków. Przede wszystkim następstwem poniesionych wydatków jest m.in. gromadzenie składników majątku, które są zaliczane do mienia podatnika (np. samochodu).

Istotną okolicznością jest to, iż analizie podlega wyłącznie wartość poniesionych wydatków oraz mienia zgromadzonego w okresie objętym kontrolą (roku podatkowym).

Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego mieniem jest własność i inne prawa majątkowe, czyli z punktu widzenia ekonomicznego ogół aktywów danego podmiotu. Własność to prawo właściciela do korzystania z rzeczy z wyłączeniem innych osób, w granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego, zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem rzeczy. Prawa majątkowe dzieli się na następujące grupy: prawa rzeczowe, wierzytelności, prawa na dobrach niematerialnych o charakterze majątkowym, których przedmiotem są dobra niematerialne, np. prawa autorskie, prawa rodzinne o charakterze majątkowym oraz prawa do spadku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00