Artykuł
Nowelizacja Ordynacji podatkowej
Nowelizacja Ordynacji podatkowej
Od 5 czerwca br. obowiązują przepisy Ordynacji podatkowej zmienione nowelizacją z 11 kwietnia 2001 r. Nowelizacja ta ma na celu usprawnienie funkcjonowania aparatu skarbowego, zmianę instytucji zabezpieczenia hipotecznego oraz dostosowanie przepisów Ordynacji do innych ustaw. Najważniejszym jednak zadaniem, jakie postawił sobie ustawodawca, było lepsze dostosowanie Ordynacji podatkowej do uregulowań konstytucyjnych.
Główny wpływ na dokonanie zmian w Ordynacji wywarło orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 9 listopada 1999 r. (sygn. akt K 28/98).
Trybunał orzekł o niezgodności z Konstytucją RP niektórych przepisów Ordynacji podatkowej przede wszystkim wyrokując w sprawie tych, które zawierały delegacje legislacyjne dla Ministra Finansów.
Wyrokiem Trybunału uznano art. 25 Ordynacji za pozostający w sprzeczności z przepisem art. 217 Konstytucji RP. To właśnie art. 25 przyznawał Ministrowi Finansów delegację do wydawania przepisów wykonawczych w sprawach opodatkowania zryczałtowanego oraz w kwestiach poboru zaliczek.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right