Zmiany zasad wyceny produktów na koniec roku obrotowego - cz. 2
Zmiany zasad wyceny produktów na koniec roku obrotowego (cz. II)
Niejasności i wątpliwości interpretacyjne związane z nowymi przepisami ustawy o rachunkowości powodują, że zasady wyceny produktów zgodne z wymaganiami obowiązującymi od 1 stycznia 2002 r. mogą nastręczać wielu problemów. Należy zatem już teraz przygotować się do tej wyceny. Nie można też oczekiwać, że jakikolwiek organ wyda w tym celu stosowne interpretacje i gotowe propozycje.
Ustalenie zasad określania mocy produkcyjnej w konkretnej jednostce może być trudne, dlatego należy podjąć próby przeprowadzenia wielu symulacji, których celem byłoby wybranie takich parametrów wyrażających zdolność produkcyjną, które byłyby w stanie przekonać o ich poprawności również organy podatkowe i biegłych rewidentów.
Określanie mocy wytwórczej
W niektórych przypadkach taką moc wytwórczą trzeba będzie określić np. za pomocą dwóch parametrów oraz w sposób elastyczny (płynny), w zależności od konkretnych uwarunkowań. Przykład uzasadniający takie rozwiązanie przedstawiono w dalszej części artykułu.
Będzie to wymagało wprowadzenia stosownych zapisów w zakładowym planie kont lub w innych wewnętrznych regulacjach, a nawet w odpowiednich programach komputerowych.