Artykuł
VAT w rolnictwie - cz. 1
VAT w rolnictwie (1)
Kolejna nowelizacja ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, dokonana ustawą z 20 lipca 2000 r., wprowadziła możliwość skorzystania z mechanizmów tego podatku również dla rolników. Produkty rolne dotychczas zwolnione z opodatkowania tym podatkiem zostały opodatkowane stawką w wysokości 3%. Stosownie jednak do treści obowiązujących w tym zakresie przepisów nie wszyscy rolnicy są i mogą być podatnikami VAT.
Znowelizowana 4 września 2000 r. ustawa o VAT podzieliła rolników na dwie kategorie:
1) rolników ryczałtowych,
2) rolników rozliczających się na zasadach ogólnych.
Rolnicy ryczałtowi
Na mocy znowelizowanej ustawy wszyscy rolnicy otrzymali status rolników ryczałtowych. Jedynym wyjątkiem od tej zasady byli ci, którzy ze względu na wielkość dokonywanej sprzedaży produktów rolnych byli obowiązani do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Do grupy tej są zaliczani rolnicy będący osobami fizycznymi, u których przychód netto ze sprzedaży towarów, produktów, usług i innych operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wynosił co najmniej równowartość w walucie polskiej 800 000 euro. Rolnicy ci z mocy ustawy stali się rolnikami-podatnikami VAT opodatkowanymi na zasadach ogólnych.
Wszyscy rolnicy ryczałtowi są co do zasady podatnikami zwolnionymi z opodatkowania VAT na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT.
Zwolnienie to ma jednak miejsce jedynie w przypadku, gdy spełnione są łącznie dwie przesłanki:
1) sprzedaż dokonana jest przez rolnika ryczałtowego,
2) jej przedmiotem jest jeden z produktów wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right