Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-03-17

Spółka cywilna a podatek od towarów i usług

Spółka cywilna a podatek od towarów i usług

Spółka cywilna jako jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej może być podatnikiem VAT. Warunkiem koniecznym do uznania jej za podmiot podlegający podatkowi od towarów i usług jest wykonywanie czynności mieszczących się w przedmiotowym zakresie ustawy o VAT.

Stosownie do przepisów Kodeksu cywilnego przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów (art. 860 § 1).

Z uwagi na to, że spółka jest umową, wspólników musi być co najmniej dwóch. Gdy jest ich więcej, umowa staje się wielostronna.

Pojęcie celu gospodarczego oznacza osiągnięcie gospodarczej korzyści i nie jest równoznaczne tylko z celem zarobkowym.

Umowa spółki jest umową „losową”, gdyż jej wyniki nie dają się z góry przewidzieć i w jakimś stopniu zależą od rozwoju sytuacji. Jest ona umową zobowiązującą i powoduje z reguły obciążenia dla każdego z jej uczestników.

Współdziałanie, do jakiego zobowiązuje się każdy ze wspólników, nie zawsze musi być jednakowe. Według Kodeksu cywilnego ma ono polegać na wniesieniu wkładu.

Wkład wspólnika może polegać np. na wniesieniu praw majątkowych, a więc własności lub innych praw – praw do lokalu, praw na dobrach niematerialnych bądź na świadczeniu usług, w szczególności pracy wspólnika (art. 891 § 1 k.c.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00