Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-02-03

Transakcje eksportowe w księgach handlowych

Transakcje eksportowe w księgach handlowych

Eksport towarów i usług staje się w działalności podmiotów gospodarczych zjawiskiem coraz bardziej powszechnym. Zasady rozliczeń takich transakcji reguluje zarówno prawo bilansowe, jak i prawo podatkowe.

Ustawa o rachunkowości nie definiuje pojęcia eksportu. Definicja taka pojawia się natomiast w ustawie o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Art. 4 ww. ustawy stanowi, że:

l

przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez graniczny urząd celny wywóz towarów z polskiego obszaru celnego w wykonaniu czynności określonych w art. 2 ust. 1 i 3 (tj. czynności sprzedaży, przekazania, zamiany i darowizny),

l

przez eksport usług rozumie się usługi wykonywane przez podatnika poza państwową granicą Rzeczypospolitej Polskiej.

Podstawowym dokumentem służącym do ewidencji tych transakcji jest faktura handlowa. Faktury w transakcjach zagranicznych wystawiane są na ogół w walutach obcych. Zgodnie z przepisami ustawy – Prawo dewizowe waluty obce obejmują każdy pieniądz, który nie jest w kraju prawnym środkiem płatniczym. Pojęcie to obejmuje więc również międzynarodowe jednostki rozrachunkowe, takie jak np. euro, czyli europejską jednostkę walutową. Występuje tu zgodność z pojęciem walut obcych zawartym w art. 3 ust. 1 pkt 22 ustawy o rachunkowości, zgodnie z którym przez waluty obce rozumie się waluty obcych państw oraz międzynarodowe jednostki rozliczeniowe ustanowione na podstawie umów międzynarodowych.

Eksport towarów

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00