Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-02-01

Spółka przekształcona jako strona stosunku pracy

Jednym z największych problemów, a także największą niewiadomą na gruncie przekształcenia spółek handlowych w praktyce jest wpływ przekształcenia spółek na stosunki pracy. Zasadniczą kwestią zdaje się być pytanie o źródło regulacji tych właśnie stosunków. Obecny w literaturze nurt - nie zawsze jasny dla praktyków - powoduje chaos i brak pewności w obrocie gospodarczym, co zapewne jest trudnym doświadczeniem dla przedsiębiorców, którzy podjęli decyzję o przekształceniu.

Marlena Ramona Kadej

specjalistka ds. prawa gospodarczego prywatnego i publicznego działu prawnego Grupa Biznes Polska Wnorowski i Wspólnicy spółka jawna Oddział w Białymstoku

Problemy dotyczące wpływu przekształcenia spółek na stosunki pracy wynikają z braku jednoznacznych rozwiązań legislacyjnych, zarówno w prawie spółek handlowych, jak i w prawie pracy. Kodeks spółek handlowych ogranicza się jedynie do stwierdzenia, że przekształcona spółka staje się podmiotem praw i obowiązków spółki przekształcanej. Dodatkowo, daje wskazówkę odnośnie do koncesji, zezwoleń czy ulg, ale nie podaje żadnych szczegółowych informacji w zakresie prawa pracy. W świetle tych informacji nie pozostaje nic innego, jak odnieść tę grupę stosunków prawnych do ogólnej zasady kontynuacji z art. 553 § 1 k.s.h. Liczne pytania i wątpliwości zapewne nie powstałyby na tym gruncie, gdyby nie enigmatyczna treść art. 23 § 1 kodeksu pracy, zgodnie z którym w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy, z zastrzeżeniem § 5 tego samego przepisu. Zasadnicze wątpliwości w zakresie stosowania art. 23 k.p. wynikają z redakcji tego przepisu i swoistego braku kompatybilności z podstawową zasadą kontynuacji i tożsamości podmiotowej podmiotów przekształcanych. Należy się więc zastanowić, co sprawia, że znaczna większość przedstawicieli doktryny prezentuje w tym zakresie tak niejednoznaczne poglądy, niespójne z samą ideą kontynuacji praw i obowiązków spółki przekształcanej przez przekształconą oraz do czego należy sprowadzić te rozważania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00