Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-07-01

Obowiązek sporządzenia sprawozdania finansowego przez spółkę jawną

Postanowienia kodeksu spółek handlowych kreujące wymagania w zakresie sporządzania sprawozdań finansowych odnoszą się w szczególności do spółek kapitałowych. Jednak w określonych sytuacjach obowiązkowi przygotowania sprawozdania finansowego może podlegać także spółka jawna.

Maciej Bielecki

radca prawny, prowadzi kancelarię prawną www.kancelaria-bieleccy.pl

Artykuł 101 k.s.h. stanowi wprost, że nie każda spółka osobowa (w tym spółka jawna) zobligowana jest do prowadzenia ksiąg rachunkowych na podstawie ustawy o rachunkowości z 29 września 1994 r. (Dz.U. Nr 121, poz. 591 z późn.zm.) (u.o.r.). Tymczasem to m.in. zapisy w księgach rachunkowych służą do sporządzania sprawozdań finansowych. Dodatkowo, to właśnie u.o.r. zawiera kluczowe regulacje w zakresie zasad i obowiązków sporządzania sprawozdań finansowych.

Sporządzenie sprawozdania finansowego w spółce jawnej - wyjątek czy reguła?

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 i 2 u.o.r., przepisy ustawy o rachunkowości (w tym także dotyczące sprawozdań finansowych), stosuje się, z zastrzeżeniem art. 2 ust. 3 (dotyczącego jednostek sporządzających sprawozdania finansowe zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości i Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej), do mających siedzibę lub miejsce sprawowania zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej:

1) spółek handlowych (osobowych i kapitałowych, w tym również spółek w organizacji) oraz spółek cywilnych, z zastrzeżeniem pkt 2, a także innych osób prawnych, z wyjątkiem Skarbu Państwa i Narodowego Banku Polskiego,

2) osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 800 000 euro.

Wyżej cytowany art. 2 ust. 1 pkt 1 u.o.r. stanowi o zastosowaniu zasad rachunkowości przewidzianych przez ustawę (w tym w zakresie sporządzania sprawozdań finansowych) do (art. 4 § 1 pkt 1 k.s.h.). Wspólnikami spółek jawnych mogą być nie tylko osoby fizyczne, ale także inne podmioty, w tym np.: spółki z o.o., spółki akcyjne, inne spółki jawne, spółki komandytowe. Dopuszczalne jest także założenie spółki jawnej z wyłącznym udziałem osób prawnych, czy też spółek osobowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00