Artykuł
Dotacje w ustawach podatkowych
Wszelkiego rodzaju dotacje przysparzają obdarowanemu podmiotowi korzyści finansowych. Jednak nie wszystkie z nich muszą znaleźć swoje odzwierciedlenie w przychodach firmy. Dla objęcia dotacji zwolnieniem od podatku lub jej opodatkowania znaczenie ma podział na dotacje stanowiące dofinansowanie do zakupów inwestycyjnych (tzw. dotacje do aktywów) oraz dotacje finansujące wydatki inne niż zakupy inwestycyjne (tzw. dotacje do przychodów). Nie bez znaczenia jest też źródło, z którego podatnik otrzymał dofinansowanie.
1. Dotacje w podatku dochodowym
Dla celów bilansowych otrzymana dotacja stanowi przychód zaliczany do pozostałych przychodów operacyjnych:
● bezpośrednio (w przypadku gdy dotacja dotyczy celów innych niż dopłaty do ceny sprzedaży lub zakupów inwestycyjnych) albo
● pośrednio, tj. poprzez stopniowe zwiększanie tych przychodów, które następuje równolegle do odpisów amortyzacyjnych dokonywanych dla celów bilansowych (w przypadku, gdy otrzymane dofinansowanie dotyczy zakupów inwestycyjnych).
Dla celów podatku dochodowego skutki otrzymania dotacji są podobne w tym znaczeniu, że dla objęcia dotacji zwolnieniem od podatku lub jej opodatkowania znaczenie ma podział na dotacje stanowiące dofinansowanie do zakupów inwestycyjnych (tzw. dotacje do aktywów) oraz dotacje finansujące wydatki inne niż zakupy inwestycyjne (tzw. dotacje do przychodów). Nie bez znaczenia jest też źródło, z którego podatnik otrzymał dofinansowanie.
1.1. Dotacja jako przychód podatkowy
Sposób opodatkowania dotacji w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych nie jest uregulowany identycznie. Różnice są niewielkie, jednak występują.
W przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą skutki otrzymania dotacji zostały określone w art. 14 ust. 2 pkt 2 updof, zgodnie z którym dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia:
● nie stanowią przychodu z działalności gospodarczej - w przypadku, gdy są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których, zgodnie z art. 22a-22o updof, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych,
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right