Dofinansowanie na szkolenia
Urząd pracy wspiera pracodawców dbających o rozwój zawodowy swoich pracowników. W związku z tym mogą oni ubiegać się o pomoc finansową przeznaczoną na rzecz kształcenia ustawicznego. Działanie to ma na celu ułatwienie bądź umożliwienie pracownikom wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku, może również zwiększać ich szanse na awans. Pracodawca zainteresowany uzyskaniem środków na finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników powinien złożyć w urzędzie pracy odpowiedni wniosek.
1. Krajowy Fundusz Szkoleniowy
Krajowy Fundusz Szkoleniowy, w skrócie KFS, został utworzony ze środków Funduszu Pracy z myślą o wsparciu kształcenia ustawicznego pracodawców oraz pracowników. Krajowy Fundusz Szkoleniowy stanowi wydzieloną część Funduszu Pracy (FP) - docelowo będzie to pula 2% przychodów Funduszu Pracy, co oznacza kwotę ok. 200 mln złotych rocznie.
Celem utworzenia KFS jest zapobieganie utracie zatrudnienia przez osoby pracujące z powodu kompetencji nieadekwatnych do wymagań zmieniającej się gospodarki. Zwiększenie inwestycji w potencjał kadrowy powinno poprawić zarówno pozycję firm, jak i samych pracowników na rynku pracy.
Pracodawca może otrzymać środki KFS na sfinansowanie:
● 80% kosztów kształcenia ustawicznego, nie więcej jednak niż do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenie w danym roku na jednego uczestnika,
● 100% kosztów kształcenia ustawicznego - jeżeli należy do grupy mikroprzedsiębiorców (zatrudnia do 10 osób) - nie więcej jednak niż do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika.
Środki KFS pracodawca może przeznaczyć na:
● kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą,
● egzaminy umożliwiające uzyskanie dyplomów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych,