Artykuł
Problemy z VAT w praktyce
Od początku roku znowelizowane przepisy ustawy o VAT przysporzyły sporych trudności podatnikom prowadzącym działalność gospodarczą. Po prawie trzech miesiącach obowiązywania zmian wiemy już, które nowe regulacje powodują najwięcej kontrowersji. Ponadto, jak to zwykle w prawie podatkowym bywa, ustawodawca już szykuje kolejną nowelizację, dotyczącą samochodów służących do prowadzenia działalności gospodarczej. Jest to kolejna zmiana przepisów na przestrzeni 3 miesięcy, a zatem nie może dziwić, że wielu podatników czuje się zdezorientowanych ciągłymi zmianami i nie może odnaleźć się wśród rozbieżnych regulacji i interpretacji.
"Poradnik", który mają Państwo przed sobą, ma za zadanie przybliżyć praktyczne aspekty stosowania przepisów o VAT ze szczególnym uwzględnieniem nowości, które wejdą w życie już 1 kwietnia 2014 r. Mamy nadzieję, że po lekturze "Poradnika" kontrowersje w przepisach nie będą już tak kłopotliwe, a Czytelnicy będą mogli skupić się na tym, co w działalności gospodarczej jest najważniejsze - na skutecznym prowadzeniu zyskownego biznesu.
Moment powstania obowiązku podatkowego w VAT - stanowisko MF
Ministerstwo Finansów przygotowało wyjaśnienia w sprawie zasad ustalania momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT od 1 stycznia 2014 r. Zostały one wsparte licznymi przykładami, które ułatwiają stosowanie nowych przepisów w praktyce. Przedstawiamy fragment objaśniający zasady ustalania momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT.
(...) Zgodnie z zasadą ogólną obowiązek podatkowy będzie powstawał z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Nowe podejście w zakresie obowiązku podatkowego oznacza rezygnację z dotychczasowego generalnego powiązania momentu powstania obowiązku podatkowego z datą wystawienia faktury.
Otrzymanie całości lub części zapłaty przed dokonaniem dostawy lub wykonaniem usługi w dalszym ciągu będzie rodziło powstanie obowiązku podatkowego. Obowiązek ten będzie powstawał - tak jak dotychczas - z chwilą otrzymania zapłaty (lub jej części) oraz w odniesieniu do jej wysokości. Zapłatą będzie w szczególności: przedpłata, zaliczka, zadatek, rata, wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right