Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2014-02-18

Problemy księgowe w pytaniach i odpowiedziach

Księgowania rozmaitych operacji gospodarczych potrafią przysporzyć w praktyce sporo problemów, zwłaszcza tam, gdzie ustawa o rachunkowości i przepisy wykonawcze są niejednoznaczne. Nie są to niestety odosobnione przypadki, ponieważ prawo rachunkowe w Polsce jest często zmieniane, a interpretacje urzędów skarbowych potrafią się między sobą znacząco różnić. Niekiedy dochodzi do tego, że dwa sąsiadujące ze sobą urzędy zajmują różne stanowiska w kwestiach, które są jasno uregulowane w przepisach. W przypadkach wątpliwych można zaryzykować i postąpić według uznania, wystąpić o indywidualną interpretację (co bywa jednak długotrwałe) albo postarać się poszukać rozwiązania problemu wśród osób zawodowo zajmujących się księgowością. Nie ma bowiem nic bardziej przydatnego niż opinie osób, które poradziły sobie już z określonym problemem. Temu ma właśnie służyć numer "Poradnika Gazety Prawnej", który mają Państwo przed sobą.

Zebraliśmy w nim odpowiedzi na najbardziej aktualne problemy kierowane w formie pytań do redakcji. Omawiamy m.in. koszty upomnień, kwestie anulowania faktur, rozliczanie niedoborów i nadwyżek, dywidendy, potrącenia z wynagrodzeń i szczegółowe problemy związane z księgowaniem przelewów bankowych. Zachęcamy do lektury.

Jak ujmować koszty upomnienia w księgach rachunkowych jednostki

PYTANIE

Na jakim koncie zespołu 7 należy księgować koszty upomnienia naliczone z tytułu prowadzenia egzekucji: nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych, świadczeń z ustawy o pomocy społecznej, świadczeń od dłużnika alimentacyjnego należnych gminie wierzyciela?

ODPOWIEDŹ

Koszty upomnienia naliczone z tytułu prowadzenia egzekucji należy ujmować na koncie 761 "Pozostałe koszty operacyjne".

WYJAŚNIENIE

Egzekucja administracyjna może być wszczęta, jeżeli wierzyciel, po upływie terminu do wykonania przez zobowiązanego obowiązku, przesłał mu pisemne upomnienie, zawierające wezwanie do wykonania obowiązku z zagrożeniem skierowania sprawy na drogę postępowania egzekucyjnego, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej. Postępowanie egzekucyjne może być wszczęte dopiero po upływie 7 dni od dnia doręczenia tego upomnienia (art. 15 § 1 ustawy z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji). Istotne jest przy tym, że koszty upomnienia obciążają zobowiązanego i co do zasady są pobierane na rzecz wierzyciela. Obowiązek uiszczenia kosztów upomnienia przez zobowiązanego powstaje z chwilą doręczenia upomnienia. Koszty te podlegają ściągnięciu w trybie określonym dla kosztów egzekucyjnych i są związane z uruchomieniem procesu ściągania nieuregulowanej należności, lecz nie stanowią kosztów egzekucyjnych sensu stricto. Jednak ściąganie ich na takich samych zasadach jak kosztów egzekucyjnych sugeruje, że w sensie ekonomicznym również stanowią koszty egzekucyjne, ponieważ bez wysłania upomnienia nie będzie możliwe uruchomienie dalszej procedury postępowania egzekucyjnego. Koszty upomnienia są zatem ściśle związane z postępowaniem egzekucyjnym jako pierwszy krok do wyegzekwowania wierzytelności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00