Zasiłki i świadczenia dla pracowników w pytaniach i odpowiedziach
Należności publicznoprawne są w działalności każdej firmy sprawą newralgiczną. Mimo że są to obciążenia, które wielu przedsiębiorcom wydają się zbyteczne, niefrasobliwość w ich opłacaniu może się źle skończyć. Zapłata kar i odsetek w przypadku nieprawidłowego obliczania świadczeń może być bowiem bardzo dotkliwa. Płatnikom nie pomagają też wyjątkowo niejednoznaczne przepisy z zakresu ubezpieczeń społecznych, które nie dość, że są bardzo skomplikowane, to niestety często ulegają znaczącym zmianom. "Poradnik", który mają Państwo przed sobą, ma na celu odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się i trudne pytania z zakresu zasiłków i innych świadczeń dla pracowników. Kontynuujemy sprawdzoną formę pytań i odpowiedzi, pozwalającą na poruszenie wielu różnych problemów, które sprawiają najwięcej kłopotów w praktyce.
Przechodząc na grunt merytoryczny, zebraliśmy dla Państwa pytania z zakresu odpraw i zasiłków, zwracając szczególną uwagę na przypadki kontrowersyjne. Omawiamy świadczenia dla pracowników zwalnianych z pracy, urlopy wychowawcze, odprawy pieniężne, zasiłek opiekuńczy, zakaz konkurencji, wypadki przy pracy, dokumentację z ZUS i wiele innych praktycznych zagadnień.
Zachęcamy do lektury.
Które świadczenia dla zwalnianych pracowników należy oskładkować
PYTANIE
Oprócz stałego miesięcznego wynagrodzenia wypłacamy naszym pracownikom również inne dodatkowe świadczenia, takie jak odszkodowania i odprawy. Niekiedy te dodatkowe świadczenia, szczególnie w sytuacji gdy z pracownikiem umowa o pracę zostaje rozwiązana, są zwolnione od składek. Jak wygląda opłacanie składek za te dodatkowe świadczenia?
ODPOWIEDŹ
Od odpraw pieniężnych wypłaconych zwolnionym pracownikom nie trzeba naliczać składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ze składek na ubezpieczenia zwolnione są również odprawy pieniężne przysługujące w związku z przejściem na emeryturę lub rentę, a także odszkodowanie z tytułu zakazu konkurencji po ustaniu stosunku pracy.