Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2014-01-21

VAT w pytaniach i odpowiedziach

Obowiązujące od 1 stycznia 2014 r. zmiany w VAT dotyczą nie tylko sprzedawców, ale i nabywców. Ci ostatni muszą zwrócić szczególną uwagę na modyfikacje dotyczące prawa do odliczania podatku naliczonego. Zmieniła się bowiem zasada ogólna. Do końca ubiegłego roku prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstawało w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny. Od 1 stycznia 2014 r. powstaje ono w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy. Istotne jest również wystawienie faktury. W efekcie, aby właściwie rozpoznać moment, w którym nabywca może skorzystać z prawa do odliczenia VAT, trzeba przyjrzeć się zmianom w terminach wystawiania faktur i zasadach dotyczących powstawania obowiązku podatkowego. Odliczyć VAT można dopiero po otrzymaniu faktury, ale nie wcześniej niż w dniu powstania obowiązku podatkowego. Nowe zasady odliczeń określone w art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług eliminują możliwość odliczenia VAT przez nabywcę w przypadku, gdy u sprzedawcy czy też usługodawcy jeszcze nie powstał obowiązek podatkowy.

W "Poradniku" omawiamy najnowsze zmiany w VAT na podstawie najczęściej pojawiających się w pytaniach Czytelników problemów. Zachęcamy do lektury.

Zmiany w prawie

Zasady odliczeń wynikają z art. 86 ustawy o VAT (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 z późn. zm.). Zgodnie z art. 86 ust. 2 tej ustawy w brzmieniu od 1 stycznia 2014 r. kwotą podatku naliczonego jest suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

● nabycia towarów i usług,
● dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Z art. 86 ust. 10 ustawy wynika z kolei, za jaki okres można odliczyć VAT. Jak wskazaliśmy wyżej, jest to okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy. Powyższe to zasady ogólne. Oznacza to, że - z punktu widzenia nabywcy - istotne będą dwa zdarzenia: powstanie obowiązku podatkowego u sprzedawcy i moment otrzymania faktury. Co do zasady obowiązek podatkowy w VAT powstaje u sprzedawcy z dniem dostawy towaru lub wykonania usługi. Faktury z kolei wystawia on do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym doszło do dostawy towaru lub wykonania usługi. Można je też wystawiać na 30 dni przed tymi zdarzeniami. Przykładowo, zgodnie z powyższymi zasadami ogólnymi, jeśli sprzedawca dostarczy towar 15 lutego, to fakturę może wystawić do 15 marca albo wcześniej - nie wcześniej jednak niż 15 stycznia. Nie oznacza to jednak, że nabywca może odliczyć VAT w rozliczeniu za styczeń, czyli miesiąc przed dostawą towaru. Jeśli faktura została wystawiona w styczniu, to prawo do odliczenia powstanie u nabywcy 15 lutego, a więc w dniu powstania obowiązku podatkowego u sprzedawcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00