Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2013-07-30

VAT w obrocie zagranicznym

Przedstawicielem podatkowym może być osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, pod warunkiem że spełnia określone przepisami warunki. Przepisy w tej mierze niedawno się zmieniły. Warto zatem sprawdzić, jak obecnie można zostać przedstawicielem podatkowym.

Podatnik, dokonując zakupów w innych państwach Unii Europejskiej jako podatnik VAT czynny, po spełnieniu określonych wymagań, może wnioskować o zwrot VAT zapłaconego w obcym państwie, jeżeli np. dostawy dokonał podatnik zagraniczny niezarejestrowany jako podatnik VAT UE. W naszym opracowaniu przedstawiamy warunki ubiegania się o zwrot VAT zapłaconego w innych państwach członkowskich.

Chorwacja została członkiem Unii Europejskiej 1 lipca 2013 r. W związku z tym dotychczasowi eksporterzy rozliczają WDT, a importerzy - WNT. Jeśli nie mają NIP PL, muszą się zarejestrować. Obowiązek rejestracji dotyczy też świadczących usługi i nabywców usług od kontrahentów z Chorwacji, gdy miejsce świadczenia jest ustalone na podstawie art. 28b ustawy o VAT. Zwiększa to ich obowiązki dokumentacyjne. Ponadto dla dostaw dokonanych w okresie przejściowym zostały przewidziane specjalne zasady rozliczeń. Tę tematykę także poruszamy w naszej publikacji.

Zapraszamy do lektury.

Kiedy i jak można wystąpić o zwrot VAT zapłaconego w państwach UE

Podatnik, dokonując zakupów w innych państwach Unii Europejskiej jako podatnik VAT czynny, po spełnieniu określonych wymagań, może wnioskować o zwrot VAT zapłaconego w obcym państwie, jeżeli np. dostawy dokonał podatnik zagraniczny niezarejestrowany jako podatnik VAT UE. Jakie są warunki ubiegania się o zwrot VAT zapłaconego w innych państwach członkowskich?

Zwrot podatku od towarów i usług z tytułu nabycia towarów i usług przysługuje podatnikom niemającym siedziby w państwie członkowskim zwrotu. Są to podatnicy, którzy:

● nie mieli siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, z których dokonywano transakcji gospodarczych, albo w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej nie mieli tam stałego miejsca zamieszkania ani zwykłego miejsca pobytu,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00