Plusy i minusy zmian w VAT obowiązujących od 1 stycznia 2014 r.
Podatnicy podatku od towarów i usług przyzwyczaili się, że początek każdego roku to czas, w którym prawodawca dokonuje zmian ustaw podatkowych. I tym razem (niestety) jest nie inaczej. Z dniem 1 stycznia 2014 r. wchodzą w życie bardzo istotne dla przedsiębiorców zmiany w ustawie o VAT, które dotyczą wielu podstawowych mechanizmów i konstrukcji, z którymi w praktyce spotyka się każdy podatnik. Mowa tu przede wszystkim o momencie powstania obowiązku podatkowego, sposobie ustalania podstawy opodatkowania, terminów wystawiania faktur. Z pewnością stanie się to przyczyną wielu sporów z fiskusem, jak też niewątpliwie wprowadzi dużo zamieszania - w szczególności przy fakturowaniu czy poprawnym rozpoznawaniu obowiązku podatkowego. Dlatego warto zapoznać się z nowelizacją ustawy o VAT i zastanowić się, jak wpływa ona na obowiązki podatnika prowadzącego działalność w konkretnej branży i określonych okolicznościach.
Przedstawiamy kluczowe dla podatników zmiany, które będą miały istotny wpływ na powstawanie zobowiązań w VAT po 1 stycznia 2014 r.
Faktury
Odnosząc się do tego zagadnienia, po pierwsze należy zaznaczyć, że mamy tu do czynienia z diametralnymi zmianami. Nowe reguły dotyczące terminu wystawiania faktur uregulowano w art. 106a-106q.
W dużej mierze zmiany zasad fakturowania wynikają ze zmian dotyczących terminów rozliczenia VAT. W większości przypadków przepisy nie będą łączyły powstawania obowiązku podatkowego z wystawieniem faktury.
Termin wystawienia faktury. Po nowelizacji, zgodnie z art. 106i ustawy o VAT, faktura powinna być wystawiona nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę.
Prawodawca przewiduje tu oczywiście wyjątki, do których można zaliczyć:
● usługi budowlane - tu fakturę należy wystawić najpóźniej 30. dnia od dnia wykonania usługi,
● dostawę książek drukowanych - tu faktura powinna być wystawiona najpóźniej 60. lub 120. dnia od wydania towarów, gdy umowa przewiduje rozliczenie zwrotów wydawnictw,