Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2013-12-31

Jak zatrudnić pracownika w 2014 r.

Racjonalne zatrudnianie pracowników ma bardzo duże znaczenie w prawidłowym i efektywnym działaniu przedsiębiorstwa, które chce odnosić sukcesy w prowadzeniu swojej działalności. Pracodawca powinien zadecydować, czy powinien zatrudnić nowego pracownika, czy może lepiej będzie, jeżeli obecnemu zmieni zakres obowiązków albo po prostu podpisze z nim kolejną umowę o pracę.

Pracownik może mieć zawartych kilka równoległych stosunków pracy z tym samym pracodawcą. Pracodawca zatrudniający pracownika na drugi etat musi pamiętać o przestrzeganiu przepisów Kodeksu pracy, w szczególności dotyczących zawierania umów o pracę, czasu pracy czy różnego rodzaju uprawnień, które są ustalane odrębnie dla każdego z nich. Przede wszystkim jednak, zawierając drugą umowę z jednym pracownikiem, pracodawca ma obowiązek powierzyć mu wykonywanie innej rodzajowo pracy niż ta, która jest przewidziana w pierwszej umowie o pracę.

Obowiązkiem pracodawcy jest zaznajomienie pracownika z zakresem jego obowiązków oraz sposobem wykonywania pracy na określonym stanowisku. Odpowiednia realizacja tego obowiązku jest niezbędna z punktu widzenia właściwego wywiązywania się przez pracownika z zadań wynikających z umówionej pracy. Ma to również kluczowe znaczenie z punktu widzenia odpowiedzialności pracownika za niewłaściwe wykonanie powierzonych obowiązków.

Każda umowa (także umowa o pracę) zostaje zawarta w chwili złożenia przez strony zgodnych oświadczeń woli. Jeśli podczas rozmowy o pracę przyszły pracodawca szczegółowo uzgodni z kandydatem do pracy istotne warunki podjęcia zatrudnienia, to niedoszłemu pracownikowi przysługuje wobec pracodawcy roszczenie o zawarcie z nim umowy o pracę lub o odszkodowanie.

Zapraszamy do lektury.

Od kandydata do pracy nie zawsze trzeba żądać kwestionariusza osobowego

Często się zdarza, że od osoby ubiegającej się o zatrudnienie przyszły pracodawca nie żąda podania danych przewidzianych w kwestionariuszu osobowym dla takiej osoby. Zatrudniający może jednak żądać przekazania mu tych danych w kwestionariuszu dla pracownika.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00