Obowiązki składkowe wobec ZUS
Prawidłowe zastosowanie przepisów dotyczących zwolnień składkowych przez przedsiębiorcę może mu przynieść znaczne oszczędności. Wyłączenie z podstawy wymiaru składek określonego przychodu jest jednak obwarowane licznymi warunkami. Jeżeli przedsiębiorca nie uwzględni któregoś z nich, ZUS może zakwestionować prawidłowość takiego wyłączenia, a firma będzie musiała opłacić zaległe składki wraz z odsetkami za zwłokę. Analiza poszczególnych interpretacji ZUS pokazuje, że wykładnia organu w niektórych sprawach jest dość kontrowersyjna. W Poradniku omawiamy najciekawsze interpretacje wydane w indywidualnych sprawach w zakresie zastosowania przepisów rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
W naszym opracowaniu nie zabraknie także zagadnień związanych z ubezpieczeniami społecznymi osób, które zostały przywrócone do pracy prawomocnym wyrokiem sądu. Nie wszyscy bowiem wiedzą, że w okresie, gdy takie osoby pozostawały bez pracy, podlegały ubezpieczeniom jako pracownicy. Stąd też pracodawca ma obowiązek opłacić składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne od kwoty wynagrodzenia przyznanego pracownikowi za czas pozostawania bez pracy.
Ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu zawartej umowy zlecenia nie podlega natomiast osoba posiadająca status studenta, która nie ukończyła 26 lat i wykonuje pracę na podstawie takiej umowy. Składek za takiego studenta nie należy opłacać przez cały okres nauki, włącznie z okresem wakacji pomiędzy kolejnymi latami studiów. W naszej publikacji omawiamy różne aspekty tej problematyki.
Przywrócenie pracownika do pracy - obowiązki pracodawcy wobec ZUS
Osoba, która została przywrócona do pracy prawomocnym wyrokiem sądu, w okresie, gdy pozostawała bez pracy, podlegała ubezpieczeniom społecznym jako pracownik. Od kwoty wynagrodzenia przyznanego pracownikowi za czas pozostawania bez pracy pracodawca ma obowiązek opłacić składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.