Artykuł
Umowy w obrocie gospodarczym
Prowadzenie działalności gospodarczej w dużej mierze zależne jest od umów między przedsiębiorcami. Każda ze stron ma na uwadze przede wszystkim swoje interesy, dlatego tak ważne jest takie ukształtowanie postanowień umowy, by jak najmniej było wątpliwości i miejsca na swobodną interpretację. Regułą jest umieszczanie w treści umowy klauzul zabezpieczających strony przed konsekwencjami nienależytego wykonania umowy. Umowa powinna precyzyjnie wskazywać sposób wykonania określonego w niej zabezpieczenia. Zapewnia to zrekompensowanie ewentualnej szkody powstałej w wyniku nieprawidłowej realizacji kontraktu.
W praktyce obrotu gospodarczego dość często pojawia się pytanie o dopuszczalność aneksowania z mocą wsteczną umów zawieranych pomiędzy przedsiębiorcami. W niniejszym opracowaniu omawiamy kilka typów aneksów do umów, które poddane zostaną ocenie pod kątem dopuszczalności nadania im przez strony mocy obwiązywania wstecz (a więc w określonym czasie sprzed spisania aneksu).
W ostatniej części naszej publikacji przedstawiamy zalety faktoringu jako coraz częściej stosowanej metody windykacji należności. Warto pamiętać, że faktoring może również stanowić sposób zabezpieczenia przed nieściągalnością dłużnika.
Zapraszamy do lektury.
Jak zabezpieczyć wykonanie umowy
W praktyce zawierania umów między przedsiębiorcami regułą jest umieszczanie w ich treści klauzul zabezpieczających strony przed konsekwencjami nienależytego wykonania umowy. Umowa powinna precyzyjnie wskazywać sposób wykonania określonego w niej zabezpieczenia. Zapewnia to zrekompensowanie ewentualnej szkody powstałej w wyniku nieprawidłowej realizacji kontraktu.
Wybór sposobu zabezpieczenia umowy zależy przede wszystkim od jej przedmiotu. Przedsiębiorca wynajmujący lokal użytkowy skorzysta z innej formy zabezpieczenia umowy niż udzielający pożyczek. Drugim kryterium jest koszt uzyskania zabezpieczenia. Wybór odpowiedniego zabezpieczenia zależy również od osoby dłużnika. Na przykład poręczenie osoby trzeciej ma zastosowanie, gdy stroną umowy jest spółka kapitałowa, a poręczycielem członkowie zarządu. Takie poręczenie nie odgrywa roli, gdy stroną umowy są przedsiębiorcy działający w ramach spółki cywilnej i wspólnicy ci mają być poręczycielami. W takim przypadku jako osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą i tak odpowiadają za zobowiązania całym swoim majątkiem i solidarnie ze sobą. Ich poręczenie jest wówczas niecelowe i nie zmienia poziomu zabezpieczenia wierzyciela.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right