Artykuł
Wszystko o zatrudnianiu niepełnosprawnych
Nie ma wątpliwości, że osoby niepełnosprawne mogą stać się efektywnymi i zmotywowanymi pracownikami. Pracodawca decydujący się na ich zatrudnienie musi jednak pamiętać, że niepełnosprawni to grupa pracowników, która na mocy obowiązujących przepisów podlega szczególnej ochronie. Przysługują im rozszerzone uprawnienia, takie jak dodatkowe urlopy wypoczynkowe czy dodatkowe przerwy w pracy. Piszemy o tym w niniejszym opracowaniu.
Warto wiedzieć, że pracodawca, który zatrudnia osobę niepełnosprawną, może korzystać z wielu form wsparcia. Istniejący system wspomagania pracodawców obejmuje m.in. pomoc w postaci dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. W "Poradniku" piszemy, jakie mogą to być dofinansowania, i podpowiadamy, jakie warunki trzeba spełnić, żeby je uzyskać. To jednak nie wszystko. Pracodawcy otrzymujący z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych środki na dofinansowanie miesięcznego wynagrodzenia osób niepełnosprawnych muszą liczyć się z możliwością przeprowadzenia rozszerzonej kontroli. Dlatego szczegółowo opisujemy zasady kontroli przeprowadzanej przez PFRON.
W "Poradniku" znajdą Państwo wszystkie regulacje określające funkcjonowanie osób niepełnosprawnych na rynku pracy. Jesteśmy przekonani, że niniejsza publikacja pozwoli pracodawcom na podejmowanie rozsądnych decyzji w sprawie korzystania z istniejących możliwości zatrudniania pracowników niepełnosprawnych.
Przerwy w pracy pracownika niepełnosprawnego
Pracodawca, zatrudniający pracowników niepełnosprawnych, musi pamiętać o przepisach dających tej grupie pracowników specjalne uprawnienia, np. prawo do dodatkowej przerwy.
Osoby niepełnosprawne to grupa pracowników, która podlega szczególnej ochronie na mocy obowiązujących przepisów.
Jednym z podstawowych obowiązków pracodawców w tym zakresie jest zapewnienie wszystkim pracownikom prawa do wypoczynku. Odpowiednią regulację zawierają w tej kwestii przepisy dotyczące czasu pracy, w tym także przerw w pracy. W zależności od dobowego wymiaru czasu pracy, rodzaju pracy czy też innych okoliczności wskazanych w przepisach niepełnosprawnym pracownikom przysługują określone przerwy w pracy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right