Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2012-10-16

Optymalizacja podatkowa w praktyce - cz. 2

Znajomość ustaw podatkowych i wiążących aktów wykonawczych jest nieodzowna do obliczenia dochodu, zaliczek podatkowych i podatku należnego za kolejny rok podatkowy. W przepisach tych określone miejsce zajmują też ulgi przysługujące podatnikom. Należy przez nie rozumieć różnego rodzaju zwolnienia, odliczenia, obniżki albo zmniejszenia, których zastosowanie powoduje obniżenie podstawy opodatkowania lub wysokości podatku.

Zakres, sposoby wyliczania i warunki korzystania z ulg zmieniają się niemal co roku. Najważniejsze zmiany polegają przede wszystkim na likwidacji niektórych ulg z pozostawieniem tzw. praw wcześniej nabytych, a także na wprowadzeniu zupełnie nowych rodzajów ulg.

Z uwagi na rozległość tematyki ulg i zwolnień podatkowych, w niniejszym opracowaniu omówiono jedynie najważniejsze możliwości w tym zakresie przysługujące podatnikom. W poszczególnych rozdziałach omawiamy zarówno kwestie normatywne, jak i praktyczne wskazówki dotyczące sposobu rozliczania ulg.

Publikacja traktuje o ulgach w formie odliczeń od dochodu w podatku dochodowym od osób fizycznych i ulgach w formie odliczeń od podatku w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ulgi w formie odliczeń od dochodu w podatku dochodowym od osób fizycznych

Przepis art. 26 ust. 1 z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.; dalej jako ustawa o PIT) przewiduje możliwość pomniejszenia przed opodatkowaniem uzyskanego w roku podatkowym dochodu o określone kwoty wydatków. Dla podatnika jest to regulacja szczególnie korzystna, gdyż dzięki temu może obniżyć próg podatkowy określony w art. 27 ustawy o PIT.

Warunkiem odliczenia wydatków od dochodu jest to, aby wydatki te nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w przypadku rozliczenia na zasadach ogólnych ani nie pomniejszyły przychodu zgodnie z przepisami ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym osiąganym przez niektóre osoby fizyczne (Dz.U. nr 144, poz. 930 z późn. zm.) lub dochodu zgodnie z przepisami ustawy z 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym (Dz.U. nr 183, poz. 1353 z późn. zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00