Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2012-06-19

Vademecum opodatkowania przedsiębiorcy

Prowadzenie działalności gospodarczej oznacza, że wcześniej lub później przedsiębiorca zetknie się z problemami podatkowymi, które będzie musiał rozwiązać. Rzecz w tym, żeby to rozwiązanie nie spowodowało reakcji urzędu skarbowego, często bardzo kosztownej dla prowadzącego działalność.

Przedsiębiorca rozliczający się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów może zaliczać do kosztów uzyskania przychodów koszty użytkowania swojego prywatnego samochodu osobowego niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych, wykorzystywanego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Informacje, jak tego dokonać, znajdą Państwo w artykule pt. "Koszty używania prywatnego samochodu osobowego przedsiębiorcy".

Przepisy VAT nie określają zasad, na jakich powinny być rozliczane faktury korygujące "in plus", co powoduje liczne wątpliwości podatników. Wątpliwości te dotyczą zwłaszcza faktur korygujących "in plus" wystawianych do faktur VAT-MP. Niuanse rozliczania podatku należnego i odliczania podatku naliczonego zgłębia artykuł "Rozliczanie faktur korygujących in plus".

Wysokość stawki podatku od nieruchomości, płaconego przez przedsiębiorców od posiadanych przez nich budynków oraz gruntów, zależy od tego, czy grunty te oraz budynki mogą być wykorzystywane w działalności gospodarczej. Obniżenie podatku, a w przypadku posiadanych przez przedsiębiorców budowli - zwolnienie z obowiązku podatkowego może nastąpić tylko wtedy, gdy stan nieruchomości uniemożliwia gospodarcze jej wykorzystanie "ze względów technicznych". Powstaje więc pytanie, jakie "względy techniczne" mogą przyczynić się do obniżenia obciążeń podatkowych. Odpowiedź znajdziecie Państwo w artykule "Podatek od nieruchomości - prawo do obniżonej stawki".

Koszty używania prywatnego samochodu osobowego przedsiębiorcy

Przedsiębiorca rozliczający się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów może zaliczać do kosztów uzyskania przychodów koszty użytkowania swojego prywatnego samochodu osobowego niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych, wykorzystywanego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Samochód ten nie musi być własnością przedsiębiorcy. Może on stanowić własność innej osoby - członka rodziny, wspólnika spółki osobowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00