Artykuł
Dokumentacja kadrowa związana z przyjęciem do pracy
W każdym przedsiębiorstwie jedną z kluczowych kwestii jest właściwe prowadzenie dokumentacji kadrowej. Prawidłowe jej sporządzanie i rzetelne przechowywanie stanowi bowiem podstawę do przestrzegania prawa pracy i jest odzwierciedleniem sytuacji w firmie. Służby kadrowe szczególną uwagę powinny zwracać na kompletność i jakość dokumentacji. Zaniedbania na tym polu mogą się bowiem okazać brzemienne w skutkach, gdy pracownik pozwie kierownictwo do sądu albo w firmie zjawi się kontrola. Każde istotne zdarzenie kadrowe powinno zostać ujawnione w dokumentach również i po to, by zapewnić sprawne funkcjonowanie przedsiębiorstwa.
W "Poradniku" omawiamy kwestie związane z przyjmowaniem do pracy nowych pracowników. Przedstawiamy Państwu wzory dokumentów związanych z zatrudnieniem. Prezentujemy formy zatrudnienia zarówno na przykładzie typowych umów regulowanych postanowieniami prawa pracy, jak i tych wynikających z prawa cywilnego. Wszystko to wzbogacamy praktycznymi poradami. Opracowanie z pewnością pomoże także w samym wyborze dogodnej formy zatrudnienia.
Prawo nakłada na pracodawcę obowiązek zakładania i prowadzenia akt osobowych oddzielnie dla każdego pracownika. Mamy nadzieję, że najnowszy numer "Poradnika" ułatwi pracodawcy prowadzenie dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy i akt osobowych pracowników.
Obowiązki pracodawcy przed zatrudnieniem pracownika
Zakończenie procesu rekrutacyjnego kończy się wybraniem kandydata, który ma być zatrudniony.
Po zakończeniu procesu rekrutacji pracodawca może przechowywać CV kandydatów do pracy tylko za zgodą osób, które je złożyły. Nie wystarczy do tego zgoda upoważniająca pracodawcę do przetwarzania danych osobowych, która została zawarta w CV kandydatów do pracy. Taka zgoda dotyczy bowiem jedynie procesu rekrutacji. Natomiast, aby zatrzymać CV w swojej bazie po procesie rekrutacji, pracodawca powinien mieć na to zgodę kandydata do pracy.
Przedwstępna umowa o pracę
Z wybranym kandydatem do pracy pracodawca może najpierw zawrzeć przedwstępną umowę o pracę, jeżeli z jakichś względów nie może być zawarta docelowa umowa o pracę.
-
keyboard_arrow_right