Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2012-02-07

Prawo budowlane - wszystko o procesie budowlanym

Z prawem budowlanym stykają się zarówno fachowcy - deweloperzy, inżynierowie, urzędnicy - jak i osoby fizyczne, indywidualni inwestorzy stawiający dom jednorodzinny czy budynki gospodarcze. Zabierając się za inwestycję budowlaną, warto więc poznać związane z nią regulacje prawne. Przepisy budowlane regulują zróżnicowane sprawy: od kwestii proceduralnych poczynając, a na sprawach finansowych kończąc. Wszystkie one są ze sobą ściśle powiązane i zawierają wiele pułapek. Za nawet drobny błąd przychodzi nieraz słono zapłacić, np. wnosząc wysoką opłatę legalizacyjną, aby uniknąć rozbiórki inwestycji.

W najnowszym numerze "Poradnika" omawiamy proces budowlany, który obejmuje zarówno procedurę uzyskiwania pozwolenia na budowę (albo zgłoszenia robót budowlanych), jak i wykonywanie samej inwestycji. Czytelnicy znajdą wyjaśnienie zagadnień związanych z prawami i obowiązkami uczestników tego procesu. Omówiliśmy też niuanse postępowania administracyjnego poprzedzającego rozpoczęcie robót budowlanych oraz kwestie dotyczące budowy i oddawania do użytku obiektów budowlanych.

Prawo budowlane - z racji swojego skomplikowania - jest też dziedziną, w której istotną rolę odgrywa orzecznictwo sądów administracyjnych rozpatrujących skargi na decyzje wydawane przez urzędników. Nierzadko dla prawidłowej interpretacji nie wystarczy odniesienie się jedynie do samego przepisu, a nawet komentarza do ustawy, ale trzeba sięgnąć do wyroków sądowych. Zadanie to ułatwimy Czytelnikom, przywołując najważniejsze orzeczenia sądowe z zakresu prawa budowlanego, a także najnowsze istotne interpretacje z kilku ostatnich lat.

Prawa i obowiązki uczestników procesu budowlanego

Proces budowlany to zarówno procedura uzyskiwania pozwolenia na budowę (albo zgłoszenia robót budowlanych), jak i wykonywanie samej inwestycji. Do procesu budowlanego nie zalicza się natomiast etapów wcześniejszych, np. procedury uzyskiwania decyzji o warunkach zabudowy, i późniejszych, czyli kwestii związanych z utrzymaniem obiektu budowlanego już po zakończeniu budowy. Początkiem tak rozumianego procesu budowlanego jest więc w zasadzie zatrudnienie projektanta, aby wykonał dla inwestora projekt budowlany.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00