Artykuł
Zmiany prawa w 2012 r.
Mamy początek 2012 r. i jak zwykle nie zawiedliśmy się na ustawodawcy. 1 stycznia w życie weszło wiele przepisów, które zmieniają warunki prowadzenia działalności gospodarczej. Jak zwykle ich założeniem jest ułatwienie życia przedsiębiorcom. Czy tak będzie w rzeczywistości, dopiero się przekonamy. W pierwszym numerze "Poradnika" znalazło się omówienie najważniejszych - zdaniem redakcji - zmian prawa podatkowego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także przepisów regulujących działalność gospodarczą.
Stan prawny na 1 stycznia 2012 r.
Niewątpliwie jedną z najważniejszych ustaw, które weszły w życie 1 stycznia, jest ustawa o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców. Z tego powodu znacząca część niniejszego opracowania została poświęcona zmianom wprowadzonym przez tę ustawę. W "Poradniku" znajdziecie Państwo obszerne informacje np. o interpretacji ogólnej przepisów podatkowych, terminie wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego, terminie przedawnienia należności składkowych i obowiązkach płatnika składek związanych z dokumentami ubezpieczeniowymi.
Rzecz jasna, oprócz ustawy deregulacyjnej, od 1 stycznia br. obowiązują także inne ustawy. O nich też jest mowa w niniejszym "Poradniku". Przede wszystkim polecamy omówienie zmian ustawy o VAT. Ponadto warto zwrócić uwagę na kwestie związane z nowelizacją ustaw o transporcie drogowym i o czasie pracy kierowców oraz przepisów o ogłoszeniach w "Monitorze Sądowym i Gospodarczym". Z pewnością bardzo ważne są też informacje o zmianach dotyczących urlopów rodzicielskich. Zachęcamy do lektury.
Podatki
Ustawa z 16 września 2011 r. o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców (Dz.U. nr 232, poz. 1378; dalej ustawa deregulacyjna) wprowadziła kilka istotnych zmian, m.in. z zakresu prawa podatkowego. Ich celem ma być poprawa sytuacji przedsiębiorców i ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej.
Interpretacja ogólna przepisów podatkowych
Od 1 stycznia 2012 r. na wniosek zainteresowanego możliwe jest otrzymanie interpretacji ogólnej przepisów podatkowych. W obowiązującym do końca 2011 r. stanie prawnym nie było takiej możliwości. Wnioskodawcą nie będzie mógł być jednak organ administracji publicznej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right