Artykuł
VAT w usługach budowlanych
Sprzedaż towarów i usług zasadniczo podlega opodatkowaniu stawką podstawową 23%. Zastosowanie obniżonej stawki VAT musi wprost wynikać z przepisów ustawy o VAT lub z jej rozporządzeń wykonawczych. Od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2013 r. podstawowa stawka VAT w sektorze budowlanym wynosi 23%. Stawkę 8% stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Do końca 2010 r. obniżona stawka VAT (7%) miała zastosowanie w całym budownictwie mieszkaniowym, zarówno objętym społecznym programem mieszkaniowym, jak i nieobjętym tym programem, ale w tym drugim przypadku preferencyjna stawka obowiązywała tylko do końca 2010 r. Obniżoną stawką VAT w wysokości 8% objęte są niektóre roboty konserwacyjne wykonywane w sektorze mieszkaniowym.
Stan prawny na 1 czerwca 2011 r.
ANETA SZWĘCH, JOANNA PRZYJEMSKA, ANDRZEJ SZCZERBOWSKI, IZABELA RUTKOWSKA, ANNA POTOCKA
Opracował MACIEJ MUREK
WYŚLIJ PYTANIE
pgp@infor.pl
"Poradnik", który przygotowaliśmy dla Państwa, stanowi przewodnik po rozliczeniach VAT z tytułu wykonywanych usług budowlanych. Uwzględnia ostatnie zmiany w przepisach. Znajdą w nim Państwo odpowiedzi na wiele interesujących pytań. Podpowiadamy np., jaką stawką VAT są opodatkowane usługi konserwacji dźwigów w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, kiedy ustalić obowiązek podatkowy od usługi wymiany i montażu grzejników, a także czy na fakturze dokumentującej budowę domu należy wyszczególnić wartość zużytych materiałów budowlanych. Odpowiedzi na te i wiele innych równie interesujących pytań znajdą Państwo na kolejnych stronach "Poradnika".
Ogólnie o opodatkowaniu usług budowlanych
Usługi budowlane mogą być opodatkowane w różnych formach. Wyboru dokonuje przedsiębiorca. Podatnicy VAT powinni pamiętać o nowych stawkach podatku od towarów i usług.
Każdy podatnik powinien dobrze znać reguły opodatkowania działalności, którą prowadzi. Jest to istotne nie tylko z punktu widzenia wyboru najkorzystniejszej formy rozliczeń z fiskusem. Znacznie ważniejsze jest, aby uniknąć błędów, których popełnienie może oznaczać bardzo poważne konsekwencje podatkowe. Szczególna ostrożność jest wymagana przy rozliczaniu należności podatkowych za pomocą karty podatkowej i ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, ponieważ utrata uprawnień do opodatkowania w tej formie może się wiązać z poważnymi konsekwencjami finansowymi.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right